KALIX
Med anledning av olyckan som inträffade den andra mars när en 17-årig pojke sågade sig i fingret har myndigheten gjort en inspektion på skolan. Resultatet av den mynnade i krav på åtgärder från skolan. Bland annat att en bruksanvisning på svenska till sågen ska finnas, något som saknades. Om fler arbetar vid sågen ska också skydd finnas som förhindrar att andra kan komma för nära sågen. Skriftliga instruktioner och märkning av riskområdet saknades dessutom vid olyckstillfället.
- Det finns märkning men den ska förtydligas, säger Mikael Andersson.
Han berättar att de har en arbetsplan på gång för att kunna möta kraven. Pojken går kvar på skolan och Mikael Andersson vill inte kommentera händelsen vidare. Senast den 30 april ska skolan informera Arbetsmiljöverket om åtgärderna som de vidtagit.
Åtgärder krävs efter sågolycka
Arbetsmiljöverket har efter inspektion på Naturbruksgymnasiet ställt krav på skolan efter sågolyckan.- Arbetet är igång. Vi har satt igång resurser för att förbättra och utveckla säkerheten, säger verksamhetschef och rektor Mikael Andersson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!