Kommunen visar skräckfilm för tolvåringar

Kalix kommun, Frizon och biografen bjuder in 12-åringar till skräckfilm. Filmens åldersgräns är 15 år.

På torsdag visas gratis film för 12 till 20- åringar i Kalix. Kvällens film:  AnnaBelle comes home med åldersgräns 15 år. Det gäller inte i slutet sällskap vilket inbjudan innebär enligt bion.

På torsdag visas gratis film för 12 till 20- åringar i Kalix. Kvällens film: AnnaBelle comes home med åldersgräns 15 år. Det gäller inte i slutet sällskap vilket inbjudan innebär enligt bion.

Foto: Linda Danhall

Kalix kommun2020-11-12 10:52

Kalix kommun stöttar ungdomsprojekt i Kalix. Ett av projektet som tilldelades medel-178 125 kronor- är ett samarbete mellan kommunen, ungdomsgården Frizon och biografen Röda Kvarn. 

På torsdagen bjuds ungdomar i åldern 12 till 20 år på en gratis filmkväll. Maxantal enligt Folkhälsomyndighetens råd. Filmen som ska visas är skräckfilmen "AnneBelle comes home". Biljett till filmen hämtas på ungdomsgården.

Biografägare Anders Nordkvist säger att handsprit finns och att avstånd kan hållas. Han applåderar gratis bio.

– Jag är alltid på bion och märker att det kommer ungdomar som aldrig varit på bio tidigare, det är glädjande att de nu har möjligheten, säger Anders Nordkvist.

Mingel i coronatider ser kommunchef Maria Henriksson inte som ett problem så vida det inte kommer nya rekommendationer.

Frizon har frågat skolelever vad de vill se för filmer. Sedan har det hållits omröstningar på sociala medier. När AnnaBelle ställdes mot en annan skräckfilm It, vann AnnaBelle omröstningen med 73 procent, vilket motsvarar 56 röster.

Anders Nordkvist säger att de testat att visa kvalitetsfilm men att intresset var svalt. I Svensk filmdatabas står att filmen är tillåten från 15 år.

– Åldersgränsen finns inte i slutet sällskap. I ett slutet sällskap kan man komma med en ettåring på skräckfilm om man skulle vilja det, säger Anders Nordkvist. 

Hur resonerar ni när ni bjuder in 12-åringar till en film som har 15 år som åldersgräns?

– Vi hade möte i måndags, jag är glad att vi är så seriösa som vi är. Vi fattade beslut att alla som kommer och är under 15 år ska vi be om telefonnumret till målsman och ringa dem och fråga om det är ok att de ser filmen, säger Roger Sångberg, vid Frizon. 

Maria Henriksson säger att tanken med biokvällarna är inte att bara se en film utan ungdomarna ska få möjlighet att diskutera filmen. 

– Temat med ungdomsprojektet är att växa. Jag vet inte hur de tänkte med en skräckfilm men i målsmans sällskap är åldersgränsen flytande, men det får du fråga Frizon om och till syvende och sist är det biografägarens ansvar. De ska inte bara se film, vitsen är att diskutera och ha möjlighet till cafésittning efteråt. Naturligtvis kommer filmen följas upp, inga tolvåringar kommer släppas iväg rädda, de har vuxna på plats att prata med, säger Maria Henriksson. 

Kvällen börjar med mingel. En timme senare börjar filmen. Efter filmen är arrangemanget över.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!