Kalixborna väntar fortfarande på sina palmer

Vad händer med First Camps mångmiljonsatsning på Strandängarna?- De jobbar internt och överväger om de kan klara tidsplanen, säger kommunalrådet Robert Forsberg (s) som är öppen för att invigningen flyttas fram.

First Camps satsning på Strandängarna har inte kommit i gång ännu - frågan är om Kalixborna kan se fram emot en palmkantad beach kommande sommar? FOTO: extern

First Camps satsning på Strandängarna har inte kommit i gång ännu - frågan är om Kalixborna kan se fram emot en palmkantad beach kommande sommar? FOTO: extern

Foto: extern

KALIX. 2008-10-02 06:00
NSD har berättat om First Camps planer på att göra Strandängarna till en palmkantad badstrand i centrum.
Kalix kommuns del i affären är uppskattad till 60 miljoner kronor i årlig ersättning, bonus och andra kostnader.
Kommunfullmäktige tog beslutet i juni och entreprenörerna var angelägna om att påbörja arbetet genast för att vara klara i juni 2009 - allt enligt avtalet.
Orörda
Men, Strandängarna har stått orörda även denna sommar.
Moderaterna i Kalix överklagade nämligen kommunfullmäktiges beslut till länsrätten, med en begäran in en laglighetsprövan enligt kommunallagen.
Två månader senare kom länsrättens beslut; den avvisade överklagan.
Strandängarna står fortfarande, ytterligare en och en halv månad senare, orörda.
Robert Forsberg säger att entreprenörerna har haft fullt upp under turistsäsongen, men att de nu ser över avtalsförslaget.
Vad då ser över?
- De tittar på tidsplanen, om de kan klara den. Det är helt naturligt att de gör det, säger Robert Forsberg.
Finns det risk för att de drar sig ur?
- Jag har inga sådana signaler, säger Robert Forsberg som ändå påminner om att entreprenören har påpekat att de bygger hela sitt koncept på nära samverkan med kommuner, företag och organisationer och att en överklagan alltid har betydelse i sådana här sammanhang.
Är det rimligt att Strandängarna inte står färdiga inför kommande sommar?
- I det här läget, med tanke på tidsförskjutningen, måste vi vara löppna för resonemang kring det, säger Robert Forsberg.
NSD har upprepade tillfällen sökt Christer Bang, koncern-vd i First Camp, för att höra vad som händer med deras satsning i Kalix men tyvärr har vi inte lyckats nå honom.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om