Årets Polare i Juoksengi har utsetts, det blev Cecilia Steinsen och Ragnar Steinsen.
Motiveringen lyder: "För att de på ett positivt sätt dragit igång olika aktiviteter och därigenom stärkt byagemenskapen".
"Mycket bra för byn"
- Mycket roligt och oväntat. Det känns väldigt bra, säger Ragnar Steinsen.
Cecilia Steinsen har vuxit upp i Juoksengi men bott många år på Island tillsammans med Ragnar Steinsen. Men nu bor familjen i Juoksengi där de blivit kända för sina aktiviteter, bland annat barngympa, musikkvällar, byalopp och simtävling.
- De är väldigt värda polare. De har gjort mycket bra för byn, säger Tomas Westerberg.
Tomas Westerberg och Kenneth Taavo har diskuterat det årliga firandet av Midvinterstolståndet som genomförs på klockslaget i Juoksengi år efter år.
- Kenneth har berättat att det bara firas så exakt på två platser i världen. I Juoksengi och i England, det var roligt att veta.
"Sin yttersta gräns"
Ett hundratal bybor gnuggade sömnen ur ögonen och deltog under årets firande som inleddes klockan sex på morgonen med gröt och skinkmacka. Prick på klockslaget för midvintersolståndet, då det är som allra mörkast klockan halv sju spred sig ett jättefyrverkeri över himlen.
- Då hade polarnatten nått sin yttersta gräns, säger Tomas Westerberg.
"Vi kör plan B"
Nästa firande på tur i Juoksengi är "We do it twice" som årligen firas på nyårsafton mitt ute på Torneälven. Så blir det dock inte i år.
- Det är öppet vatten, så vi kör plan B och håller till på land vid Polcirkelhuset och gör det fint där med is och snö. Vi hoppas att många kommer och firar med oss trots detta, säger Tomas Westerberg.