Byn har fått en ny samlingsplats

Nu har Pub Källan öppnat i Junosuando.Premiärkvällen lockade byborna man ur huse.- Fantastiskt roligt, säger Thomas Farelind, företagare.

Nu har Pub Källan i Junosuando öppnat, Pernilla Smedqvist,Thomas Farelind, Mikael Calla och Gunnar Smedqvist glädjs åt det stora intresset och att byn gick man ur huse på öppningskvällen på skärtorsdagen.

Nu har Pub Källan i Junosuando öppnat, Pernilla Smedqvist,Thomas Farelind, Mikael Calla och Gunnar Smedqvist glädjs åt det stora intresset och att byn gick man ur huse på öppningskvällen på skärtorsdagen.

Foto: Privat

JUNOSUANDO2013-03-29 18:58

På skärtorsdagen öppnade den nya puben i Junosuando, Pub Källan. Premiären blev välbesökt och i kväll fortsätter festligheterna som varar under helga påsken.- Det var pirrigt inför öppningen och nu känns det fantastiskt roligt att det vi gör uppskattas, vi är väldigt glada att så många kom, det här blev succé och vi är otroligt glada, säger Thomas Farelind.

I Folkets hus

Det är Thomas Farelind, Pernilla Smedqvist, Mikael Calla och Gunnar Smedqvist som öppnat den nya samlingspunkten i källaren på Folkets hus.

- Vi har funderat på detta och när vi bestämde oss i slutet av förra året så tog det åtta veckor att göra allt klart för start, säger Thomas Farelind.

Folkets hus i Junosuando är ett välkänt hus där många aktiviteter hållits genom åren.

- Det är roligt att kunna anordna någonting roligt och socialt i huset. Vi kommer att anordna konferenser, servera god mat och ha pub.

Nya jobb

Pub Källan innebär 2,5 tjänster till byn.

- Det är välbehövligt med två heltidstjänster och en halvtid och det är mycket för en liten by. Det här är en avknoppning av gruvetableringen. Nu fortsätter vi att samlas och göra trevliga saker, säger Thomas Farelind.

Junosuando och Kangos är sedan tidigare kända för sina många aktiviteter och samarbeten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om