Starten gick klockan sex på morgonen för det 350 startande.
Vädret var härligt. Bra förutsättningar för att åka banans 20 mil.
Det var dock osäkert in i de sista om det skulle bli något lopp överhuvudtaget.
– För tio dagar sedan hade vi ingen aning om hur vi skulle kunna genomföra denna tävling efter den varma påskhelgen. När det var nio dagar kvar till tävlingen hade vi i praktiken ändra om 80 procent av banan för att få ihop en bana som liknad originalsträckan, som är lika tuff. Den här är lite kortare men därför mycket mer upp och ner, mycket mer höjdmeter. Jag vill bara tacka hela samhället, alla partners, alla funktionärer det är ett otroligt jobb de gjort, säger arrangören Wolfgang Mehl.
Den historiska bakgrunden tror Mehl är betydelsefull för det stora intresset för loppet som visats både från amatöråkare och elitåkare.
– Jag tror det är kombinationen, den här nya utmaningen ultraskidåkning och på andra sidan den här fantastiska historiska bakgrunden mellan Jokkmokk och Kvikkjokk mellan ”Pau-lasse” och gänget som åkte 1884. Jag har sagt det så ofta men jag tycker det är viktigt att säga det en gång till de åkte 22 mil på lite mer än 20 timmar opistat, vilka skidor de hade, vilken tung utrustning. Det fanns inte mat och dryck kontroller längs banan och ändå en mil per timme. De var riktiga hjältar, säger han.
Kommer de bli fler Nordenskiöldslopp?
– Absolut, det är planen att genomför. Det ska bli en klassiker. Vi har en vision att de ska genomföras varje år gärna i femtio år till, säger Wolfgang Mehl.