Jokkmokk winter conference har blivit ett årligen återkommande inslag sedan fyra år. Idéer för framtiden finns, bland dessa ett klimatkompetenscentrum i Jokkmokk. Kanske en mötesplats i form av en byggnad men främst utveckla konferensen till att förbli en viktig del med evenemang året runt.
- Vi är väldigt nöjda med konferensens utveckling hittills och vi hoppas på att
i samarbete med forskningen och näringslivet skapa nya spännande projekt även i framtiden. Vi vill skapa större utrymme för allas möjlighet att träffas gränsöverskridande, säger Silva Herrmann, miljöstrateg i Jokkmokks kommun.
Hållbar utveckling
Under årets konferens kommer fokus att ligga på lösningar för en hållbar utveckling i den egna regionen. Utifrån olika perspektiv som besöksnäring, näringsliv, ekoturism, närproducerad ekologisk mat och närproducerad förnyelsebar energi diskuteras och föreläses om detta.
Bland många intressanta förläsare inleder Per Holmgren, tidigare meteorolog på SVT, på måndagskvällen. Han föreläser om klimatförändringar i förhållande till globala förändringar.
En annan att nämna är Ken Melamed, borgmästare
i kanadensiska Whistler, som på onsdag eftermiddag talar om hur de Olympiska spelen i Whistler kom att bli mer miljövänliga.
Påverka arrangemang
- OS-upplägget passade inte Whistlers miljöpolicy. "Antingen säger vi nej eller så ändrar ni upplägget till att bli mer miljövänligt", var deras krav. Det är ett bra exempel på hur man som kommun eller region kan påverka megaarrangemang som OS, säger Silva Herrmann.
Onsdag är också den dag då kronprinsessan Victoria kommer att medverka under hela dagen.
Jokkmokk winter conference invigs den 31 januari och avslutas efter lunch den 3 februari.