Barn- och utbildningsnämnden, där Samernas väl har ordförandeskapet, hade krävt att slippa sparkravet på 1,6 miljoner (tidigare 2,2 miljoner, men det var felräknat) men inställningen från de styrande Socialdemokraterna och Vänsterpartiet var att den föreslagna budgeten skulle klubbas.
De två partierna har dock inte egen majoritet i fullmäktige och när ärendet skulle beslutas föreslog S och V återremiss.
– Underlaget för att göra en annan fördelning är bristfälligt. Då behöver vi veta mer om hur det ser ut med kostnadsutveckling, elevutveckling och utveckling på personalsidan, och jobba vidare med frågan. Men det finns stora behov på annat håll och vi vet inte var vi ska ta pengarna, säger kommunalrådet Robert Bernhardsson (S).
Läs mer: Nämndens uppror – vägrar spara
Moderaterna hade motsatt sig sparkravet och välkomnade återremissen.
– Jag är glad att S och V ändrat åsikt. Vi har inte måluppfyllelse i skolan och vi kan inte spara mer på läromedel. Kärnverksamheterna ska fredas. Vi måste hitta andra vägar att spara de här pengarna, säger Birgit Meier Thunborg (M), gruppledare.
Det innebär att barn- och utbildningsnämnden tills vidare får rätta sig efter den budgetram som tagits i fullmäktige tidigare. Den nya budgeten kan tidigast tas mitten av juni, då nästa fullmäktige hålls.
Läs mer: Jokkmokks stålbad: 28 miljoner
Framtid i Jokkmokks gruppledare Roland Boman hade återigen ställt frågor om hyreskontrakt, finansieringsplan och avtalstidens längd gällande bygget av Vattenfalls kontor.
Svaret var att det inte är framtaget någon finansieringsplan och hyresavtal.
Boman menar att skälet är den uppgörelse som S och V träffade med SD och den politiska vilden Denise Magnusson i fullmäktige i december, då man bland annat gick med på att sänka högsta investeringskostnad från 112 miljoner till 93 miljoner.
Läs mer: Kompromissen löste Vattenfallsbygget
– Det blev ett annat upplägg och nu tvingas de göra om. Förstår jag rätt är byggstarten framflyttad till 2020. Det här visar det jag sagt tidigare, att kommunledningen har svårt att få saker ur händerna. Hade det inte varit så bråttom med beslutet kunde man i stället gjort upp med oss. Vårt förslag var nästan identiskt med deras, med tillägget att hela kostnaden skulle vara betald under hyrestiden på 18 år, säger Boman.
– Det är första gången jag hör Roland Boman vara konstruktiv. Mycket glädjande. Läget är sådant att det pågår samtal mellan kommunen och Vattenfall för att kunna minska kostnaderna för bygget och därigenom leva upp till fullmäktiges beslut. Det stämmer inte att byggstarten är framflyttad till 2020. Men det är inte bestämt när den sker, säger Bernhardsson.