Den stora dykinsatsen utfördes under tisdag och onsdag den här veckan. Sju personer från Sjöpolisen, samt poliser från Jokkmokk och Gällivare deltog. Platsen var Pärlälvens utlopp i sjön Purkijaur tre mil utanför Jokkmokk. Det var där polisens kriminalsökhund Puck markerade tre gånger mot vattnet när polisen sökte i området tidigare i höst.
Isbildning
- Vi var på väg ut för tre och en halv vecka sedan men då lade sig isen precis. Vi väntade tills den blivit bärkraftig men stötte då på ett nytt fenomen. Det var isbildning under vattnet i precis den älvfåra som vi var intresserad av, säger Rino Carlsson.
Flera stora vakar kunde göras i isen och polisen ställde upp värmetält för dykarna att värma sig i efteråt. Det var mellan en och en halv meter till fyra meter djupt där de gick ner.
Sikten i vattnet var mycket dålig. Rino Carlsson beskriver det som att försöka dyka i "issorbet."
- Det var tjocka sjok med is under själva isen, det gick knappt att se något. En dykare var ner och konstaterade läget. Men vi har väl bara sökt av 15 procent av det område som vi hade tänkt.
Det var första gången Sjöpolisen gjorde dykningar så här långt norrut.
Hur förbereder sig dykaren inför en sådant här uppdrag?
- Det är en otrolig mental anspänning att gå ner ensam i mörkret. Man jobbar med målbildsträning innan man går ner i vattnet, visualiserar en bild så att man inte ska bli överraskad när man väl ser något. Det är värre när man inte har någon förberedelsetid, säger Rino Carlsson.
Per Wahlström, enhetschef för polisen i Norra Lappland säger att det nu lutar åt att vänta till våren igen innan nya dykningar görs.
- Vi avvaktar till isen går, säger han.
Ett annat alternativ är att vänta tills det blir riktigt kallt, då kanske vattnets sikt blir klarare.