Vi har avslöjat en stor härva av tjuvtankningar där ett tankkort från OK/Q8 använts. Ett kort, med kod, som i sin tur försvunnit ur en av räddningstjänstens fordon. En bil som varit parkerad inne på brandstationen i Jokkmokk. Enligt uppgift hade den nyttjats av personal för en tjänsteresa till Umeå, tankats där och körts tillbaka till Jokkmokk och parkerats.
Inom stationens väggar.
Den 5 september ska, enligt fakturauppgifterna där dag tid och mängden drivmedel har registrerats, den första tjuvtankningen. Vi har fått tillgång till uppgifterna om var de olika tjuvtankningarna har skett, ni ser också detta på kartan. Det handlar om 10 olika tankställen från Långträsk till Morjärv. Fyra av dem på olika platser i Luleå.
Den gemensamma nämnaren är att det genomgående handlar om tankställen där det inte finns kameraövervakning. 36 000 liter är en ansenlig mängd drivmedel.
– Till största delen handlar det om diesel, men även en del bensin har tankats. Det kan konstateras att de måste lagt ner ett rejält arbete för att genomföra det här. Det tar tid att tanka drygt 1000–1200 liter per dygn och samtidigt färdas mellan ställena, säger Patrik Sundberg, ansvarig chef hos Jokkmokks kommun som under tisdagen inte hade fått några uppgifter om polisens arbete.
Norr Media kollade läget hos ansvarig förundersökningsledare under tisdagen men hen hade inte ännu fått ärendet till sig.