23 mil löpning efter vinterleder mellan dalgångarna för Stora lule älv och Lilla Lule älv väntar det 30-talet deltagare av tolv olika nationaliteter som anmält sig. Vilket väder som bjuds i den vackra men karga terrängen är oklart, men det ser inte ut att bli varken blida eller 30-gradig kyla enligt prognoserna.
– Minus 15 är förhållanden som de utan problem behärskar. Det är otroligt vältränade och mycket speciella människor som utsätter sig för det här, säger Roger Rimpi, som via sitt företag Samelandsresor och med stöd av de lokala samebyarna för tredje gången hjälper brittiska Beyond the ultimate med arrangemanget.
Deltagarna bär med sig mat, kläder, medicinsk utrustning och snöskor under loppet. Start sker i Stora Sjöfallet på morgonen fredag 24 februari och målgång i centrala Jokkmokk någon gång på förmiddagen tisdag 28 februari.
Bansträckningen går inledningsvis över Stora Lule älv till Saltoluokta, där deltagarna lär använda sig av den pontonbro som Vattenfall och BDX anlagt över den råk som brutits upp. Sedan vidare till Aktse där första etappen på 4,5 mil cirka slutar.
Andra etappen är också 4,5 mil lång och går mellan Aktse och Årrenjarka. Tredje etappen är 6,5 mil från Årrenjarka till Laxholmen vid Karatssjön. Fjärde etappen är nio mål lång och går mellan Laxholmen och ett läger vid Polcirkeln, sju kilometer från Jokkmokk efter vägen mot Arvidsjaur. Femte etappen är cirka en mils löpning och målgång i Jokkmokk.
– Tidigare har man gått i mål sent på kvällen och under natten, men nu ville vi göra det lite mer publikt och därför blir det målgång på förmiddagen, säger Roger Rimpi.
Om två månader avgörs världens längsta skidlopp Nordenskiöldsloppet, delvis i samma terräng, och tankar har funnits på att länka ihop arrangemangen för att ytterligare sätta Jokkmokk på kartan när det gäller extrema kraftprov i vinterklimat.
– Det talades om att deltagarna i Ice ultra skulle springa i Nordenskiöldsloppets spår, men det kändes lite för tidigt ännu. Ambitionen i framtiden är att på något sätt samarbeta, säger Roger Rimpi.
Ice ultra ingår i Beyond the ultimates serie med ultralopp, tillsammans med Jungel ultra i den peruanska regnskogen, Desert ultra i Namibias öken och Mountain ultra i Nepal.
– Ice ultra har förutsättningar att vara ett av de tuffaste loppen på planeten, som samtidigt avgörs i en otroligt vacker del av världen, säger Kris King, tävlingsansvarig vid Beyond the ultimate.