Amputation
I det första fallet rörde det sig om en kvinna som under rengöring av en limspridningsmaskin fastnade med handen mellan valsarna och klämdes fast.Av detta åsamkades hon så svåra skador på handens pek-, lång-, ring- och lillfinger att amputation var enda utvägen.
I det andra fallet höll en annan kvinna på att mata in virke i en så kallad dubbeltappsmaskin, när hon fastnade med ena tröjärmen i matningsbanden. Detta medförde klämskador på armen, med värk och domningar som följd.
Svåra skador
Det tredje fallet, där ytterligare en kvinna var inblandad, gick till på ungefär samma sätt. Dock resulterade det i ännu svårare skador. Förutom armen klämde kvinnan övre delen av bålen, varpå hon skadade ena axeln och ett öga, åsamkades brott på en del av en halskota, en del av ena armbågsbenet, ett mellanhandsben och ena lillfingret. Hon fick även diskbråck mellan tredje och fjärde bröstkotan, samt underhudsblödningar och hudavskrap på bålen.Stora brister
Utifrån de många vittnesmål som givits under huvudförhandlingarna ser tingsrätten stora brister i arbetsmiljöarbetet i nämnda företag. Den bedömer att Staffan Wennberg bär ansvaret för att erfoderliga åtgärder inte vidtagits för att förebygga olycksfall och ohälsa på arbetsplatsen. För detta döms han i samtliga tre fall för arbetsmiljöbrott.Då Wennberg dessutom underlåtit att anmäla två av olycksfallen till Arbetsmiljöverket, trots sitt arbetsgivaransvar, döms han även i dessa två fall för brott mot arbetsmiljölagen.
dagsböter
Tingsrätten bestämmer straffet till villkorlig dom förenat med 60 dagsböter på vardera 30 kronor.Samtliga tre kvinnor har yrkat på att mannen ska betala dem skadestånd, sammanlagt en summa på närmare 430 000 kronor.
tvistemål
I den delen anser tingsrätten att särskild utredning krävs och att målsägandens skadeståndsanspråk därför ska handläggas vidare som tvistemål.Staffan Wennberg har inte gått att nå för en kommentar. Han har hela tiden förnekat brott och bestrider skadeståndsyrkandena.