Talvatisfestivalen såg dagens ljus första gången sommaren i fjol. Då var de större affischnamnen Markus Fagervall, Mattias Alkberg och Jakob Hellman. I år har Broder Daniel-sångaren Henrik Berggren sällskap av bland andra Invasionen och Markus Krunegård på programmet.
Fest i två dagar
Festivalen har i år utökats från en till två dagar och flyttats från Hotell Jokkmokk till Folkets hus. Det innebär att man har plats för ytterligare 200 besökare.
- Det är bättre ljud på Folkets hus. Lite omysigare, men vi försöker fixa det nu med möblering och dekoration, säger Magnus Ekelund.
Nytt är också att åldersgränsen är slopad. I stället blir det en avgränsad bar där 18-årsgräns gäller.
Magnus Ekelund är lite extra nöjd med att ha bokat Henrik Berggren. En artist som Talvatisfestivalen är ensam om.
En dröm
- Det är kul att få sådana, någon som inte spelar överallt. Det är kul att bryta av lite.
Magnus Ekelund skulle vilja fortsätta med festivalen om det går bra och gärna flytta den till en plats utomhus någon gång.
- Jag har gått och drömt om en bra plats alldeles vid Talvatissjön som hade varit grym. Få det lite mer mer jokkmokkskt.
"Det är kul att få någon som inte spelar överallt"
På fredagen drar Talvatisfestivalen i Jokkmokk i gång. Arrangören Magnus Ekelund är nöjd med programmet som han tycker blev över förväntan.- När vi lyckades boka Jakob Hellman förra året var det svårt att veta hur vi skulle toppa det i år. Men då lyckades vi ju få tag i Henrik Berggren.
Magnus Ekelund arrangerar Talvatisfestivalen tillsammans med Jonas Zackrisson och hjälp från kommunen och andra sponsorer.
Foto: Pär Bäckström
Fakta Talvatisfestivalen
? 4-5 juni, Folkets hus, Jokkmokk
Artister: Martin Elisson & Adam Bolméus, Hotad apa, Henrik Berggren, Sofia Jannok, We are the storm, Invasionen, Markus Krunegård, m.fl.
Biljetter: 500 st. En dag 200 kr, två dagar 300 kr.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!