Blockaden har blivit konstigare

Lasson, garn och leksaksgrisar är delar av den nya blockad som har upprättats vid Kallak.

Foto:

JOKKMOKK2013-08-20 20:56

Återigen är en blockad upprättad vid Kallak. Den här gången är blockadens utseende resultatet av en konstworkshop som hölls i aktivistlägret. Konstnären Anders Sunna, 28 år, bor i Jokkmokk. Han är en av de som har gjort nuvarande blockad till något helt annat än den förra.

– Det är en större installation med lasson, garn och lite renhorn. Allt hör samman och är ihopkopplat, säger han.

Det konstverk Anders Sunna har bidragit med är en samling leksaker. Små grävskopor, vägskyltar och en gris med texten "polis" är placerat i lassoblockaden. Trots den kanske lite barnsliga utformningen finns det en poäng med konstverket.

– Allting har ju ett syfte. Leksakerna är som ett skämtsamt "stanna i den där sandlådan och lek av er istället för att förstöra allt för mycket", säger han.

Bortsett från sitt konstverk är han inte speciellt engagerad i gruvprotesterna.

– Annars är mina grejer väldigt politiska. Jag tycker det är viktigt att stå för vad man tycker, säger Anders Sunna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om