En lyckans ost på Laxens dag

JOCKFALL. Bo Forsberg från Piteå är en lyckans ost. Han segrade på Laxens dag i Jockfall - efter att en annan storlax rätat ut ena kroken. Dessutom var det första gången han fiskade lax!

Foto:

Jockfall2008-07-07 06:00
Men att sportfiske inte handlar om enbart tur, det är Bo Forsberg ett bra exempel på.
Lördagens dramatik utspelade sig på östra sidan Kalixälven, några hundra meter nedströms fallet.
En halv timme innan segerlaxen högg hade han på en annan och den kändes ännu hårdare:
- Den högg på samma ställe och jag tror den var större. Han rätade ut en krok på wobblern men då bytte jag båda krokarna.
Trodde det var kört
Bo Forsberg är van sportfiskare och kom hem från Ritsemfjällen kvällen innan. Där hade han fått röding i kilosklassen, granna firrar som är kända för att vara nyckfulla, man laxen visade sig vara strået vassare.
- Det kom som en stor överraskning då den högg. Jag tänkte ju att då man haft på en är det kört.
Så hög puls som denna magiska dag vid 17-tiden i Jock har nog Bo Forsberg aldrig haft.
- Inte hade jag trott laxen skulle vara så stark. Den rusa 150 meter nedströms och jag fick springa efter, det var stora stenar på stranden och djäkligt.
Skrik - och sedan jubel
Laxen drog ut lina hela tiden trots att han dragit åt slirbromsen så det skrek i rullen. Skrek gjorde han nog själv också, men det slutade med jubel då laxen var håvad.
- Det var häftigt, verkligen en upplevelse. Men utan min systerdotters kille vet jag inte om det hade gått. Han är från Jock och van laxfiskare.
Laxen vägde 8,1 kilo och gav ett presentkort på 5 000 kronor; pengar som han med glädje spenderade i butiken på Jockfalls fritidsanläggning.
Blodad tand
- Det blev ett spinnspö, en rulle och lite kläder. Jag har fått blodad tand, helt klart, säger den lycklige vinnaren.
Tvåa kom Göte Jakobsson med en lax på sex kilo, trea Pelle Boström med en på 4,8 och fyra Bertil Johansson med en på 4,2 kilo. Under dagen fångades även en lax på 5,2 kilo men det var utom tävlan.
Tävlingen pågick under tio timmar och 106 startkort löstes. Arrangerade gjorde Jockfalls fritidsanläggning och Jockfalls intresseförening.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om