Bulan: "Ibland har det väl runnit över"

Thomas "Bulan" Berglund är känd för sitt heta humör. "Jag har haft mycket nytta av mitt temperament, både som idrottsutövare och som tränare", säger han i podcasten Ett stenkast från Delfinen.

Thomas "Bulan" Berglund. Under sin tid som spelare och som man nu är van att se honom, som tränare i Luleå Hockeys bås.

Thomas "Bulan" Berglund. Under sin tid som spelare och som man nu är van att se honom, som tränare i Luleå Hockeys bås.

Foto: Bildkollage

Ishockey2019-05-10 18:31

Luleåikonen, som hunnit fylla 50 år, kom till föreningen som 19-åring. Förutom två utstickare som tränare för Piteå och Brynäs har Thomas Berglund varit Luleå Hockey troget sedan han kom till klubben 1988.

Det heta temperamentet har följt honom hela hans liv.

– Det är vad man är född med. Man kan ju inte välja om ska ha ett hett eller lugnt temperament. Sedan får man ju lära sig att hantera temperamentet i olika situationer och försöka dra nytta av det, säger han.

En gång han drog nytta av sitt heta temperament som spelare var i Frölundaborg 1996. Med tre sekunder kvar av SM-finalen, som skulle ge Luleå Hockey sitt första, och hittills enda SM-guld, gjorde Thomas Berglund sig redo för tekning i egen zon.

Att han dessutom gjorde det iförd en blodig matchtröja gjorde inte dramaturgin sämre.

I podcasten berättar Thomas "Bulan" Berglund om hur tankarna gick.

– Man går in där och gör allt för att vinna teken, det var det anda som fanns i ens tankar. Det var inte enligt instruktionsboken, men Frölunda fick ingen chans att skjuta i alla fall. Det var några känslosamma sekunder, säger Thomas Berglund som slängde sig över pucken i väntan på slutsignalen som gav Luleå Hockey guldet.

I rollen som tränare har temperamentet också påverkat. Ibland positivt och ibland negativt.

– Ibland har det väl runnit över. Det har inte alltid varit bra, men man får lära sig hantera sig själv, säger han.

För några dagar sedan blev Thomas Berglund utsedd till årets tränare i SHL-awards, något han också ger sin syn på i Ett stenkast från Delfinen.

I avsnittet, som kommer att publiceras under lördagen, och går att hitta på vår sajt – samt podcastplattformar som Acast, Spotify, Itunes och Podbean, där de tidigare avsnitten också finns, berättar Thomas Berglund även om vad som gick snett i semifinalserien mot Frölunda, och hur han och de andra i Luleå Hockeys sportsliga ledning resonerat när de satt samman nästa säsongs lag.

Och mycket, mycket mer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!