HÀr Àr partiernas utmaningar inför valÄret

Ett Är kvar till valet och en intensiv höst vÀntar inom politiken. SÄ hÀr ser riksdagspartiernas utmaningar ut.

NÀr riksdagens öppnar nÀsta vecka blir det startskottet för en hÀndelserik höst och ett lÄngt Är i politiken inför nÀsta riksdagsval.

NÀr riksdagens öppnar nÀsta vecka blir det startskottet för en hÀndelserik höst och ett lÄngt Är i politiken inför nÀsta riksdagsval.

Foto: TT

Politik2021-09-11 09:28

NÀr riksdagen pÄ tisdag Äter öppnar efter sommaren gÄr startskottet för en intensiv höst.

Den nÄr sitt klimax en bit in november dÄ riksdagen ska vÀlja en ny statsminister efter Stefan Löfven (S). FrÄgan Àr dÄ om det finns tillrÀckligt stöd för en ny S-ledd regering. Det beror sannolikt pÄ om nuvarande S-ledda regering lyckats fÄ stöd för sin budgetproposition.

Samtidigt mÄste partierna förbereda sig för valet september 2022 och vÀlja strategier.

SOCIALDEMOKRATERNA

Partikongress 3-7 november i Göteborg. Ska vÀlja ny partiledare - favorittippad Àr finansminister Magdalena Andersson (S).

Tunga strategiska val vÀntar nya partiledningen. Vad krÀvs för att nya S-ledaren ska godkÀnnas som statsminister av riksdagen?

Hur ska S fÄ bÄde V och C att rösta pÄ regeringens budget? Om budgeten röstas ned, vad Àr mest taktiskt inför valet. Sitta kvar, utlysa extraval eller avgÄ?

En ny S-ledd regering med nya ansikten Àr en möjlighet att skapa nytt intresse hos vÀljarna, trots Ätta Är vid regeringsmakten.

Ska nya S-ledaren föra partiet Ät vÀnster eller höger under det kommande Äret?

MODERATERNA

PartistÀmma 21-24 oktober i Helsingborg. Ska anta ny politik och nytt idéprogram.

Siktar pÄ en borgerlig M-ledd regering med Ätminstone KD och stöd frÄn L och SD. Kommer M:s relation till SD att utvecklas före valet? Kan det ske utan att skrÀmma bort liberala vÀljare?

Kommer M att tillsammans med KD, SD och L lyckas fÀlla den S-ledda regeringens budget i höst?

Med en ny S-ledare och socialdemokratisk statsminister kan det bli svÄrare att angripa regeringen med att den Àr trött och misslyckad. Behövs en ny angreppstaktik mot nya S-ledaren?

CENTERN

Har digital partistÀmma 23-26 september. Ska anta tre politiska program, bland annat om att skydda den liberala demokratin.

C-ledaren Annie Lööf drömmer om en regering "i den breda mitten", oberoende frÄn V och SD. Men kommer C före valet att dras nÀrmare de forna Allianspartierna M, KD och L eller nÀrma sig nÄgon typ av samarbete med S och MP, dÀr Àven V har inflytande?

Kommer C att slÀppa fram den nya S-ledaren som ny statsminister? Kommer C att rösta för den rödgröna regeringens budget?

LIBERALERNA

Har landsmöte 19-21 november i Linköping.

Siktar pÄ en borgerlig regering, Àven om den mÄste söka stöd hos SD. Men en minoritet i partiet Àr kritisk mot den linjen.

Har minoriteten gett upp eller kommer en intern strid att blossa upp igen pÄ landsmötet? Kommer landsmötet att sÀtta grÀnser för vad en borgerlig regering ska kunna samarbeta med SD om för att fÄ L:s stöd.

L har rekordlĂ„gt stöd i opinionsmĂ€tningarna. Under tre procent. Vad ska partiledningen göra för att lyfta stödet? Är det rĂ€tt strategi att satsa sĂ„ hĂ„rt pĂ„ integrationspolitik som den stora valfrĂ„gan?

SVERIGEDEMOKRATERNA

HÄller landsdagar 25-28 november i Karlstad.

Hoppas pÄ samarbete med en M-KD-regering efter valet nÀsta Är. Kommer SD att i höst tona ned sin retorik, till exempel nÀr det gÀller invandring och kulturpolitik, för att inte störa relationen till M? Kommer SD att stÀlla krav för att rösta för M:s budget i höst i ett försök att fÀlla regeringens budget? Kan SD till exempel stÀlla upp pÄ M:s syn pÄ a-kassa och pensioner.

Vilka, om nÄgra krav, kommer SD att stÀlla innan valet för att stödja en borgerlig regering?

VÄNSTERPARTIET

Enda partiet som inte har partikongress i höst.

V vill ha en S-ledd regering, men partiledaren Nooshi Dadgostar visade under regeringskrisen i somras att hon menar allvar med att V inte ska vara "dörrmatta" Ät S. V krÀver inflytande.

Den tuffare linjen har belönats med högre opinionssiffror.

Men kommer den hÄrdare linjen att hÄlla? Kommer V att stÀlla krav för att slÀppa fram den nya S-ledaren som statsminister? V verkar hittills nöjda med regeringens budgetförslag, men rÀcker det för att V ska rösta för budgetpropositionen i höst?

Kommer försöken att pÄ sikt fÄ C att acceptera V som ett parti som det gÄr att samarbeta med lyckas?

MILJÖPARTIET

Har kongress 15 -17 oktober i Karlstad.

Brottas med svaga opinionssiffror farligt nÀra riksdagsspÀrren pÄ fyra procent.

Kommer MP att profilera sig hÄrdare med en mer radikal klimat- och miljöpolitik? Kommer MP att distansera sig mer frÄn S nÀr det gÀller till exempel migration? Kommer regeringssamarbetet bli mer konfliktfyllt?

C slÀppte fram en ny rödgrön regering i sommarens regeringskris, men stÀllde krav pÄ ett mer flexibelt strandskydd och stÀrkt privat ÀganderÀtt i skogen. Kan MP stÀlla upp pÄ C:s krav i de pÄgÄende förhandlingarna?

KRISTDEMOKRATERNA

Har riksting 12-14 november i Norrköping.

KD:s opinionssiffror ligger under valresultatet 2018 pÄ 6,3 procent. Vad krÀvs för att stödet att Äter lyfta?

Kommer partiledarens infekterade hustvist och det dÀrtill kopplade strafförelÀggande om förtal mot KD-ledaren Ebba Busch att pÄverka partiet? TvistemÄlet om husaffÀren ska upp i rÀtten i höst.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!