Satsade mindre än planerat på barn- och ungdomar

500 000 kronor skulle satsas på lekparker i Haparanda år 2008.Men bara 380 000 kronor användes.- Alla pengarna hade kunnat användas, säger Perarne Kerttu (C).

Karl Erkheikki och Andreas Juhlén underhåller sig i lekparken i Haparanda. FOTO: linda danhall

Karl Erkheikki och Andreas Juhlén underhåller sig i lekparken i Haparanda. FOTO: linda danhall

Foto: linda danhall

HAPARANDA2009-04-30 06:00
Haparanda kommun satsar på barn, ungdomar och barnfamiljer. Gratis barnomsorg råder i kommunen och år 2008 skulle bli lekparkernas år.
500 000 kronor satsades på nya lekstimulerande och säkra lekparker i Haparanda.
Men alla pengar användes inte.
120 000 kronor blev över.
Satsningen blev mindre
Nu väcks frågan om vart pengarna har tagit vägen.
- Vi överskred våran budget, så det kanske jämnade ut sig, säger Sven Forsberg, chef på barn- och ungdomsförvaltningen skämtsamt.
Han har ingen aning om vart pengarna har tagit vägen.
Kåre Strömbäck, ordförande för barn- och utbildningsnämnden vet inte heller exakt var de satsade pengarna finns.
- De har inte försvunnit, de finns inom kommunen.
Centerpartiets Perarne Kerttu tycker att pengarna skulle ha använts till det som de avsatts till, lekparker.
- I strandparken finns möjligheter att utveckla vidare. Eftersom pengarna inte investerats är de inte förbrukade, alla pengar hade kunnat användas.
De nya lekparkerna är populära i Haparanda. Inte minst den vid älven som inbjuder till lek bland både barn och ungdomar.
- Det är rätt skoj, säger Karl Erkheikki och Andreas Juhlén som under gårdagen underhöll sig på området.
Finns kvar i potten
De har ingenting emot att området utvecklas ytterligare.
- Vi satsade på olika lekparker i kommunen. Det var omöjligt att beräkna den exakta kostnaden, säger kommunalråd Sven-Erik Bucht.
Han är medveten om att det blev över från satsningen under förra året.
- Det är viktigt att satsa på barn- och ungdomar. I år har vi satsat 500 000 kronor för samma ändamål och det kan gå mer i och med överskottet från ifjol.
Det är speciellt området längst älven som kommer att utvecklas vidare.
- Det sker i tre etapper, säger Bucht.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om