Överförmyndare kritiseras

Höstens starka flyktingström gjorde att det tog längre tid än vanliga att hitta goda män. För det får Haparandas överförmyndare mild kritik.

Kommuhuset. Överförmyndaren i Haparanda får kritik.

Kommuhuset. Överförmyndaren i Haparanda får kritik.

Foto: Jonas Andersson

Haparanda2016-04-28 06:29

Under slutet av förra året kom många flyktingar till Sverige och det gjorde att arbetsbelastningen för överförmyndaren i Haparanda stad steg markant. Lagen om god man för ensamkommande barn säger att en god man ska utses inom 48 timmar, men i två fall i Haparanda tog det sju dagar.

Därför delar länsstyrelsen i sin granskning ut den mildaste graden av kritik till överförmyndaren Gunilla Tornberg.

– Det var väldigt hektiskt här i höstas, det kom hur många barn som helst på en gång. Jag tycker att en vecka var ganska okej på en liten ort, säger Tornberg.

Hon säger att det alltid är svårt att hitta goda män och när antalet barn nästan tiodubblades på kort tid blev situationen övermäktig.

– Jag har annonserat och haft det ute på Facebook, men det gav inget napp. Det är svårt att få tag på goda män, säger Tornberg som under den mest arbetsamma situationen fick hjälp av andra medarbetare.

I nuläget är situationen lugn.

– Vi har fått en andningspaus.

Länsstyrelsens kritik gäller även årsredovisningen som var ofullständig.

– Det är inga problem. Jag tog lärdom av det.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om