Mord eller självförsvar?
På fredagen åtalades en 23-årig man från Luleå för att han stuckit en morakniv i hjärtat på en 26-årig Luleåbo.Mord, menar kammaråklagare Agneta Karlsson.Självförsvar, hävdar den 23-årige mordåtalades försvarare, advokat Bengt Gustavsson.
Polisen hittade det kraftigt brandskadade mordvapnet i villans pannrum, instoppad i pannan. Mordvapnet är av modellen morakniv.Foto: POLISEN
Foto:
På fredagen åtalade kammaråklagare Agneta Karlsson den 23-årige mannen för mord.
Likgiltighetsuppsåt
- Min uppfattning är att det fanns en viss planering som har föranlett händelsen. Jag hävdar att det i vart fall finns ett likgiltighetsuppsåt, säger Agneta Karlsson.
Klart är att den 23-årige mannen har erkänt att han har dödat 26-åringen men att det var i självförsvar.
I de förhör som finns i förundersökningen står det att läsa 23-åringens berättelse från mordkvällen.
Enligt 23-åringen kom den 26-årige mannen till Morjärv den här kvällen för att göra upp. Han var svartsjuk för att 23-åringen vid tillfället var tillsammans med hans före detta flickvän som 26-åringen har en treårig dotter med.
Pepparspray och slagträ
Den mordåtalade berättar i förhör hur man överfölls av 26-åringen utanför den villa i Morjärv där 23-åringen vistades. Han blev till en början sprayad med pepparspray i ansiktet. Han föll ner på knä, och blev därefter misshandlad med ett slagträ.
Rättsläkaren som undersökte den 23-årige mannen hittade 30 olika skador på den mordåtalade mannen, skador som troligen kom från misshandeln.
I det läge när 23-åringen stod på knä plockade han fram en morakniv som 23-åringen hade i ena benfickan, han vevade och viftade med kniven för att freda sig.
Den 26-årige mannen dödades av ett knivstick. Morakniven gick in vid femte revbenet i bröstkorgens vänstra sida, genom lungsäcken och genom hjärtsäcken in i hjärtats vänstra kammare.
Brännskadad morakniv
Kammaråklagare Agneta Karlsson hävdar att gärningen varit livsfarlig och innefattat ett medvetet risktagande av allvarligt slag då 23-åringen huggit 26-åringen med kniven rakt i hjärtat.
Polisen hittade mordvapnet efter många om och men i ett pannrum i den villa där 23-åringen vistades. 23-åringen har av allt att döma försökt förstöra morakniven. Bilden på morakniven visar också att den är starkt brännskadad, bland annat har skaftet smält bort.
Vad gäller de uppgifter som 23-åringen hävdar att det ska handla om ett svartsjukedrama, tar Agneta Karlsson med en nypa salt.
- Jag har en annan uppfattning vad beträffar anledningen men den kommer jag att ta vid huvudförhandlingen, säger åklagaren.
23-åringens försvarare, advokat Bengt Gustavsson, hävdar nödvärn - att hans klient viftade med kniven för att bli fri från den misshandel han utsattes för.
- Avsikten var inte att döda, säger Bengt Gustavsson.
"Grov misshandel"
Bengt Gustavsson säger vidare att det inte alls handlar om mord utan om en grov misshandel och ett grovt vållande till annans död.
Åklagaren har kallar fyra vittnen till rättegången. Det är de tre männen som i bil kom till Morjärv tillsammans med 26-åringen samt rättsläkaren. Dessutom kommer åklagaren att redovisa den telefontrafik som förekom mellan männen strax innan mordet.
Rättegången kommer att ske i Haparanda tingsrätt med början kommande torsdag och fredag.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!