Finländsk polis har gripit mannen som är i 40-årsåldern utifrån den utfärdade nordiska arresteringsordern. Han sitter nu anhållen misstänkt för brott som inledningsvis rubriceras som människorov och grov misshandel. Mannen är fortfarande inte förhörd.
Kammaråklagare Lindha Strömberg som leder förundersökningen vill att finländaren lämnas till Sverige. Enligt uppgifter ska ett beslut kring överlämningen fattas i Kemi-Torneå tingsrätt.
Den Haparandabo i 50-årsåldern som utsattes för brotten under natten mellan fredag och lördag hävdar i förhör att den anhållne mannen hade hjälp av ytterligare en person. Orden från förhören med målsägande är polisens enda uppgifter i nuläget och någon sökinsats inleds inte förrän den anhållne finländaren har förhörts.
Haparandabon ska nu ha lämnat sjukhuset. Sedan han utsattes för gärningarna under den gångna helgen har han vårdats för sina skador och såväl polis som åklagare har varit förtegna kring hans tillstånd.