Konsulten ledig
Privata kostnader som bokförtsi företaget, eftersläpad bokföring och underlag som saknas.På tisdagen stod en företagare inför rätten, åtalad för 17 fel i bokföringen.Brottsrubriceringen är bokföringsbrott och försvårande av skattekontroll.
Kammaråklagare Jan Wallström.
Foto: Göran Ström
Han misstänks för bokföringsbrott och försvårande av skattekontroll.
- Det är ett vanligt brott som antingen beror på dålig ordning eller på försök att plocka undan pengar, säger kammaråklagare Jan Wallström.
48-åringen misstänks sedan Skatteverket gjort en revision mot den enskilda firma som 48-åringen äger.
Allvarligt försvårad
Revisionen visade brister i bokföringen.
- Han har åsidosatt bokföringsskyldigheten genom att underlåta att bokföra affärshändelser eller bevara räkenskapsinformation, säger Wallström i sin gärningsbeskrivning.
Det har lett till att företagets ekonomiska situation inte har kunnat följas med hjälp av bokföringen. För Skatteverket har det, enligt Wallström, inneburit fara för att skatteberäkningen allvarligt försvårats.
Bland felen i bokföringen finns egna insättningar, uttag och utlägg som har bokförts med eftersläpning eller inte alls.
Checkräkningskontot har inte avstämts löpande, underlag till affärshändelser finns inte i flera fall och vissa händelser har bokförts dubbelt.
Privata kostnader
48-åringen misstänks också för att ha bokfört privata kostnader på 40 000 kronor.
- Min klient förnekar att alla intäkter inte ska ha redovisats och att det skulle saknas underlag till nio insättningar, säger försvarsadvokat Petter Matti.
48-åringen erkänner att eftersläpningar i bokföringen har skett. Det beror enligt honom på att den redovisningskonsult som anlitats till bokföringen i perioder har varit ledig.
Åklagaren upphöll sig länge kring pengaöverföringar mellan avräkningskonton i två av mannens bolag och hustruns personkonto.
Han ägnade också tid till att reda ut huruvida redovisningsbyrån fått tillgång till nödvändigt material eller inte.
Facit i hand
- Hade det fungerat rätt hade vi inte suttit här. Med facit i hand ska man tänka efter då man tar in en firma som ska sköta bokföringen, säger 48-åringen.
Dom den 14 april.
Fakta Bokföringsbrott
En företagshändelse ska vid kontantbetalning bokföras senast dagen efter affärshändelsen.
Vid faktureringar ska händelsen vara bokförd senast månaden efter transaktionen.
Skillnaden beror på att det i efterhand är svårare att kontrollera kontantaffärer.
En företagare är alltid ansvarig för företagets bokföring.
Det går alltså inte att leja bort ansvaret, bara tjänsten till en redovisningsbyrå.
Vid fel i bokföringen ställs företagsägaren till svars för felet.
Källa: Tommy Andersson, Skatteverket
Vid faktureringar ska händelsen vara bokförd senast månaden efter transaktionen.
Skillnaden beror på att det i efterhand är svårare att kontrollera kontantaffärer.
En företagare är alltid ansvarig för företagets bokföring.
Det går alltså inte att leja bort ansvaret, bara tjänsten till en redovisningsbyrå.
Vid fel i bokföringen ställs företagsägaren till svars för felet.
Källa: Tommy Andersson, Skatteverket
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!