Han reste med premiärtåget: "Sett fram emot det här"

Nu är nya tåglinjen mellan Haparanda och Luleå invigd. Först ombord i Haparanda var tågentusiasten Karl-Erik Nyström. ”Jag har sett fram emot det här”, sa han precis innan tåget avgick.

Haparandabon Karl-Erik Nyström hade sett fram emot resan.

Haparandabon Karl-Erik Nyström hade sett fram emot resan.

Foto: Nellie Andersson

Haparanda2021-04-01 10:58

Solen hade precis gått upp när tåget på den nya linjen mellan Haparanda och Luleå började rulla, klockan 05:54 under torsdagsmorgonen. Många av de som samlats på stationen för händelsen var politiker och representanter från kommuner och organisationer, men först ombord var tågentusiasten Karl-Erik Nyström, som ställt väckarklockan på 04:30 för att inte missa premiärturen.

– Jag har sett fram emot det här, säger han och fortsätter: 

– Det är någonting väldigt viktigt, att man öppnat den här linjen.

Med på resan hade Karl-Erik tagit med sig kameran och på bordet framför honom låg en utskriven biljett. Han berättar att det betyder mycket för honom att få se området som tåget färdas genom just genom tågfönstret.

– Det går genom mina hemtrakter, som jag plockat bär och sprungit i.

Den befintliga tågsträckan mellan Kalix och Boden har rustats upp och mellan Kalix och Haparanda har helt ny järnväg byggts. Projektet blev klart 2012 och sedan dess har godståg trafikerat sträckan, men från och med torsdagen kommer även persontåg göra det. Karl-Erik Nyström beskriver dagen som historisk. 

– Jag fattar inte att inte hela stan är här.

Den nya tåglinjen går mellan Haparanda och Luleå, via Boden, men för tågentusiasten tar resan den här gången slut i Kalix där han sedan tar bussen tillbaka till Haparanda.

– Jag får ta vägen till Luleå en annan dag när jag har mer tid, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!