Haparanda har dubbelt så många covidfall som Torneå

Haparanda och Torneå marknadsförs som en stad – men de är djupt splittrade under coronapandemin.

Sven Tornberg (C), kommunalråd i Haparanda och Timo Nousiainen, stadsdirektör i Torneå, hoppas båda att gränserna mellan Sverige och Finland öppnas snart.

Sven Tornberg (C), kommunalråd i Haparanda och Timo Nousiainen, stadsdirektör i Torneå, hoppas båda att gränserna mellan Sverige och Finland öppnas snart.

Foto: Nellie Andersson

Haparanda2021-05-20 05:30

– Det finns en viss skillnad i hur människorna tar till sig uppmaningar. I Finland säger man "ska" och lyder, medan man i Sverige säger "bör", och bara lyder ibland. Det är en av förklaringar i skillnaderna mellan smittspridningen i våra länder, säger Haparandas kommunalråd Sven Tornberg (C).

Fram till förra veckan hade Haparanda 624 covidfall, medan Torneå hade 349.  Torneå har, med sina över 21 500 invånare, en mer än dubbelt så stor befolkning som Haparanda, med 9 500 invånare. 

– Det första lokala större utbrottet här var i november i fjol och det kunde spåras till en gruppträning. Det andra större utbrottet var i januari och hängde ihop med att skolloven var slut, säger Sven Tornberg.

Han tror inte att det bara är ländernas olika strategier som förklarar varför Finland har så mycket lägre smittspridning av coronaviruset än Sverige.

– Visst är det en förklaring att vi haft olika regelverk och strategier för att stoppa coronan. Restriktionerna i Finland har varit hårdare än i Sverige.En annan förklaring till olikheterna i smittspridningen är hur människor tar till sig språket, säger Sven Tornberg.

Vad tycker du då om den svenska strategin ?

– Man borde ha förberett saker bättre, till exempel vid gränskontrollerna och varit bättre på att spåra smittan. En person som får ett negativt testresultat kan vara smittad fast det inte syns på testningen förrän någon dag senare, säger Sven Tornberg. 

Timo Nousiainen, stadsdirektör i Torneå, håller med om att man i Finland har en annan inställning till myndighetsbeslut än man har i Sverige.

– Det har med andra världskriget att göra. Vi i Finland har fått lära oss att lyssna på myndigheternas, särskilt i kristider. Andra världskriget var sådana kristider, liksom coronapandemin nu, säger han.

Timo Nousiainen menar att den viktigaste förklaringen till skillnaderna i coronasmittade mellan Torneå och Haparanda har med ländernas olika strategier att göra.

– Vi har haft samhället nedstängt under lång tid, medan man i Sverige har haft rekommendationer. Det är helt klart att det betytt mycket för skillnaderna, säger han.

Nedstängningen hart slagit hårt mot Torneå och samarbetet med Haparanda.

– Vi ser oss som en stad Haparanda/Torneå. Det är klart att det är svårt när vi har delats på detta sätt med gränsstängningarna. Affärer och butiker i Torneå har tappat halva sin omsättning, säger Timo Nousiainen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!