Bortsett från pandemiåret 2020 har gränsstäderna Haparanda och Torneå bjudit på dubbla nyårsfiranden sedan början av 2000-talet.
I år är inget undantag utan det nya året kommer att ringas in på gränsen, på Victoriatorget.
Hotellen i båda gränsstäderna är fullbokade sedan länge inför nyårsfirandet. Evenemanget brukar locka runt 3 000 besökare årligen där såväl lokalbor men även mer långväga gäster från andra delar av världen besöker festligheterna.
– Bokningarna brukar börja komma in ungefär ett år i förväg. Vi har besökare som kommer från länder som Australien, Indonesien, Kina men även från närliggande länder som Tyskland och Italien bland annat, säger Pia Marttinen, kulturvecklare på Haparanda stad.
Vad får ni för reaktioner på att kunna fira in tolvslaget två gånger?
– De tycker att det är otroligt roligt, att det är så speciellt och unikt. De är ju alldeles mitt på gränsen med ena foten i Sverige och den andra i Finland, säger Pia Marttinen.
Besökare kommer att kunna ta del av DJ-framträdanden, eldshower och dubbla fyrverkerier. Dessutom utlovas en hemlig överraskning under kvällens gång. Festligheterna börjar vid 22-tiden, svensk tid.