HB öppnar för ny Àgare: "Titta pÄ alla möjligheter"

Örjan Pekka, Ă€gare av Haparandabladet, öppnar upp för möjligheten till nya Ă€gare att ta över tidningen. "Kommer det upp en lösning som kan bedömas vara bra för tidningen och Tornedalen dĂ„ Ă€r den vĂ€rd att pröva", sĂ€ger han.

”Det normala nĂ€r en tidning byter Ă€gare Ă€r att det ska göras i det tysta och sedan pang bom Ă€r det klart, men som tidningsman gillar jag processer som pĂ„gĂ„r i det öppna”, sĂ€ger Örjan Pekka.

”Det normala nĂ€r en tidning byter Ă€gare Ă€r att det ska göras i det tysta och sedan pang bom Ă€r det klart, men som tidningsman gillar jag processer som pĂ„gĂ„r i det öppna”, sĂ€ger Örjan Pekka.

Foto: Nellie Andersson

Haparanda2023-07-10 17:00

För nÄgra veckor sedan blev det offentligt att Axel Andén som varit chefredaktör och ansvarig utgivare för Haparandabladet sedan 2019 gÄr över till branschtidningen Journalisten.

Efter det har Örjan Pekka, ledarskribent och Ă€gare av Haparandabladet, gĂ„tt ut med att man söker en ny chefredaktör men han öppnar samtidigt upp för möjligheten att chefredaktören sjĂ€lv eller tillsammans med andra skulle kunna bli ny Ă€gare till tidningen. 

– En Ă€gare ska vara sĂ„ engagerad och med i den dagliga produktionen som möjligt, tycker jag. Det Ă€r inte riktigt dĂ€r jag Ă€r som person i dag. Jag skriver fortfarande ledare men har i övrigt valt att ge mig in i turistbranschen, sĂ€ger han.

Örjan Pekka tilltrĂ€dde som chefredaktör 1997 och blev senare ocksĂ„ helĂ€gare till tidningen. 

– Jag var den första publishern i Norrbotten, alltsĂ„ bĂ„de chefredaktör Ă€gare och vd. Genom Ă„ren tycker jag att det varit en bra modell att ha ett Ă€gande vĂ€ldigt nĂ€ra journalistiken och vardagen.

Efter ett 20-tal Ă„r menar han dĂ€remot att det var dags att göra nĂ„gonting annat och rekryterade dĂ„ Axel AndĂ©n som chefredaktör. NĂ€r han nu vĂ€ljer att gĂ„ vidare berĂ€ttar Örjan Pekkas att hans första tanke var ”okej, dĂ„ ska jag söka en ny chefredaktör”. 

– Det Ă€r naturligtvis nĂ„gonting som behöver göras, men varför inte samtidigt fundera pĂ„ den hĂ€r modellen som vi haft nu under drygt 25 Ă„r, hitta en lösning för fortsatt gĂ„ pĂ„ samma spĂ„r.

Samtidigt menar tidningsĂ€garen att han inte lĂ„st sig för nĂ„gon lösning. 

– Det kan bli sĂ„ att jag gĂ„r tillbaka som chefredaktör och tillsĂ€tter en nyhetschef eller redaktionschef som sköter den dagliga driften men det kan ocksĂ„ bli sĂ„ att det kommer in nĂ„gon eller nĂ„gra, dĂ€r nĂ„gon blir chefredaktör och hel- eller delĂ€gare till tidningen. 

– Jag vill alltsĂ„ öppna upp för att titta pĂ„ alla möjligheter som kan finnas. 

Vad har ni fĂ„tt för reaktioner sĂ„ hĂ€r lĂ„ngt? 

– Hittills har jag vĂ€l fĂ„tt nĂ„gra som varit intresserade av chefredaktörsrollen, sedan har jag fĂ„tt lite försiktiga förfrĂ„gningar pĂ„ andra varianter. 

Örjan Pekka anser att man inte fĂ„r vara rĂ€dd för att slĂ€ppa greppet, sĂ„ lĂ€nge det finns en god framtid för det man slĂ€pper greppet om. 

– Skulle jag kĂ€nna mig vĂ€ldigt tveksam skulle jag nog inte slĂ€ppa greppet, men kommer det upp en lösning som kan bedömas vara bra för tidningen och Tornedalen dĂ„ Ă€r den vĂ€rd att pröva.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!