Rikard Hansson drar igen segelkapellet på sin Maxi 84. Vinden tjuter i de tusentals masterna i Björlanda Kile småbåtshamn i Göteborg.
– Jag har försökt sälja båten i sex veckor, säger han.
Men efter att han lagt ut 28-fotaren på nätet hände inte mycket. Han noterade att många av de andra som sålde mindre segelbåtar prutat med sig själva i sina annonser – nya, röda prislappar på rader av objekt.
– Så jag sänkte också priset när jag förnyade annonsen.
"Mer svårsålt"
Siffror från Blocket visar att under våren har större andel göteborgska segelbåtssäljare än på många år förnyat sina annonser under försäljningen. Även på riksbasis förnyas många annonser för mindre fritidsbåtar.
– Det är en indikator på att det är mer svårsålt i år, säger Linnea Aguero på Blocket, som tror att också årets lynniga sommarväder kan bidra.
Snittpriset för segelbåtar under 32 fot gick 2013 ner under 100 000-kronorsstrecket, en bottennotering hos Blocket. Nu har de sjunkit ytterligare ungefär 5 000.
– Marknaden knäcktes när den ekonomiska krisen kom, säger Ulf Lindskog, ordförande i Svenska Kryssarklubben.
– Säljare accepterade inte att marknaden förändrats. Man höll kvar vid sin båt och hoppades att det skulle vända. Det finns båtar som legat ute i flera år.
Vill ha mer status
Men tiderna har inte blivit bättre. Sedan 2010 har snittpriset för en liten segelbåt sjunkit med 23 000. För båttäta områden som Göteborg är tappet ännu större. Enligt Lindskog är en av orsakerna att många av de båtar som finns på marknaden i dag är från 70-talet.
– Dagens unga som köper sin första segelbåt har andra krav, de vill ha mer status i båtarna, snabbhet och storhet, säger han och menar att få i dag också vill lägga den tid som krävs för att äga båt.
Rikard Hansson hoppades få tillbaka vad han betalade för sin båt för två år sedan: 115 000 kronor efter att ha prutat rejält. Men nu är hans pris redan nere på strax över 100 000.
– För fem år sedan fick man 200 000 för en sån här båt. Jag tror att raset kommer att fortsätta. (TT)