Det är två erfarna och kunniga byggnadsvårdshantverkare, Kent Westerlund och Kent Åström, som har kommit för att bistå Agneta Taube. De gör det inom projektet "hantverkshjälpen" som drivs av Nederluleå kyrkstugeägarförening och ska stötta ägarna att hålla sina stugor i gott skick.
– Jag föll pladask för huset och fattade inte i hur dåligt skick det var. Det skulle ha rasat ihop inom några få år. I fjol sommar lyfte vi upp det och säkrade med stenar under. Nu börjar det roliga arbetet. Min man har åkt iväg för att köpa ett fint trägolv och jag ska skrapa tak och väggar och måla, säger Agenta Taube.
Hon har gått en byggnadsvårdskurs och lärt sig hur hon ska göra.
– Det är viktigt att göra rätt och använda gedigna material.
Hantverkarna Kent Åström och Kent Westerlund "besiktar" huset. De ser många brister men också fina värden.
– Jag är imponerad av det här timret. Det är otroligt redigt. Jag tippar att det är mellan 200 och 300 år gammalt, säger Westerlund och knackar på ett väggparti.
Kollegan Åström riktar blickarna mot några takåsar och säger lika imponerat:
– De är täljda, handhyvlade och välvda!
De två ger intresserade kyrkstugeägare goda råd och kan också erbjuda några timmars praktisk hjälp som inte kostar något utan finansieras av länsstyrelsen liksom projektet i sin helhet.
– Vi undersöker behovet av åtgärder, ger förslag på metoder och tillvägagångssätt och kan hjälpa till att starta arbetet, säger Kent Åström.
Agneta Taube räknar med flera års arbete innan hon kan ha invigningsfest i sin kyrkstuga.
– Det får ta den tiden. För mig är det alldeles fantastiskt att få vara med och rädda ett världsarv och jag har fått medel från länsstyrelsen. När min dotter fyller 40 år vill jag att allt ska vara klart. Hon är 35 år nu.
Agneta Taube är från Luleå men bor och arbetar som keramiker i Örebro. Somrarna har hon sedan länge tillbringat i en stuga i Hamnholmen vid Lulviksbadet.
– I kyrkstugor får man inte bo men jag vill komma hit för att njuta, ha kalas och bara gå omkring i det fantastiska området. Jag älskar kyrkbyn.
När Agneta Taube köpte kyrkstugan så följde alla möbler och personliga saker som kläder och album med.
– Det finns bilder på när de tidigare ägarna har kalas här ute. Då fick man ha blomsterrabatter. Det får man inte nu, säger hon.