-Det är jättesvårt att konstatera vad vargen gör därute. Vi har ingen aning om den äter renar eller inte. Man kan se att vargen gått fort fram, det kan vara så att han fortsätter vandra. Men det här är mellan djurägarna och naturvårdsverket, säger Kjell Sundvall på länsstyrelsen.
Exakt var vargen befinner sig är svårt att veta. 2,5 mil från Dockasberg, tror Kjell Sundvall. Vilket kan betyda att vargen tänker vandra vidare och inte stanna i renområdena.
Naturvårdverket är de som ska fatta beslutet, men när NSD ringer upp Naturvårdsverket väntar de i sin tur på besked från länsstyrelsen.
-Det är svårt att avgöra från Östersund eller Stockholm när vargen bara är en prick på en karta. Vi flyttade den från området eftersom vi var eniga att det var olämpligt att ha varg i området. Vi håller koll på den och vi har folk som är jour för att kunna fatta snabba beslut. Men är det så att den orsakar för mycket skada kommer vi att plocka bort den, säger Magnus Kristofersson, handläggare på Naturvårdsverket.
Hur då?
-Genom att avliva den. Vi ska hitta en lösning på det här. Är den bland renar är det akut, då måste man ta beslut väldigt snart. Men om vargen tänkt springa igenom, får den göra det.
Per Risberg, biträdande enhetschef på viltförvaltningsenheten, förklarar att beslutet ska tas under söndagen.
- Vi tar beslutet imorgon bitti. Vargen kan vara svår att hitta i ett snöfritt, väglöst område. Allt beror på hur vi får fram helikopter, märkta vargar kan vara nästan omöjliga att hitta.