Trångt vid öppningen

I går invigdes nya Norrskensgallerian, som sig bör med röda mattan, bubbel och tårtkalas.- Jättekul att det satsas i Gällivare. Jag tror gallerian kommer att gynna handeln här över huvud taget och att fler från andra kommuner kommer hit och handlar, sa småbarnsmamman Johanna Boklöv.

Pippi Långstrump alias Maria Hällgren och clownen Cecilia Olofsson tog hand om barnen. Här träffar de lille Kevin Skogh som besöker Norrskensgallerian med sin mamma Johanna Boklöv.

Pippi Långstrump alias Maria Hällgren och clownen Cecilia Olofsson tog hand om barnen. Här träffar de lille Kevin Skogh som besöker Norrskensgallerian med sin mamma Johanna Boklöv.

Foto: Maria Ödalen

GÄLLIVARE2011-03-24 06:00

Det såg ut som att de allra flesta av Gällivares invånare hade samlats i och utanför Norrskensgallerian när den stod inför nyinvigning i går.

Bandet till nya entrén klipptes av kommunalrådet Tommy Nyström, efter nedräkning av Kappahls Sverigechef Urban Solander. I samma sekund som det gick av fullkomligt stormade folket in med effekten att självaste kommunalrådet höll på att bli omkullsprungen.

- Det var nästan som inför en popgala. En del av småflickorna hade stått och köat i närmare två timmar. Jag är oerhört glad över den stora uppslutningen och över den stora glädjen hos folket. Det visar verkligen att behovet för gallerian finns, sa han efteråt.

Dragplåster
Det stora dragplåstret var den för dagen nyöppnade Kappahlbutiken på 780 kvadratmeter, som är landets 361:a. Den fylldes blixtsnabbt.

Åsa Jansson Kuhla bläddrade entusiastiskt bland några toppar i senaste modefärger.

- Det är jätteroligt med fler butiker och ett större utbud. Jag tror det kan locka folk från andra orter att också komma hit, sa hon.

Shoppingchaufför
En och annan man väntade tålmodigt vid sina respektive kvinnors sida, någon annan utanför butiksentrén.

- Jag har min hustru därinne. Själv är jag shoppingchaufför i dag, sa Gunnar Lenneståhl med ett leende.

Helt nytt för dagen och ett till synes väldigt stort dragplåster det med, var Carola Enmarks Café Oskar.

- Det känns jättebra om än lite nervöst. Jag är så glad att jag fått chansen att komma in här. Det är så fräscht och fint. Verkligen jättekul, sa hon, medan hon professionellt och effektivt expedierade den aldrig sinande strömmen av kunder bakom cafédisken.

Chef först i kön
Först i kön stod Peter Fjällborg, chef för Coop Malmfälten.

- Var jag först jag? Ja, det var ju kul, sa han innan han letade sig till ett bord med två härliga sallader på brickan.

Småbarnsmamman Johanna Boklöv var på plats med sonen Kevin Skogh. De hade hittat barnunderhållning i form av clowner, som Kevin tittade på med stora ögon samtidigt som han åt på en läskande isglass.

Kaffe och tårta
Förutom att clownerna delade ut godsaker och ballonger bjöd de på underhållande breakdance och jonglering.

Tjejerna i Gällivareföretaget Sole event höll i de sammanhållande trådarna för invigningsarrangemanget med glans och serverade bubbel och tårta med kaffe till alla som ville ha.

Fakta Nya Norrskensgallerian

➤ Utbyggnaden av Norrskensgallerian är en 20 miljonerkronors investering som påbörjades i september 2010. Därefter har den utökats med 1 200 nya kvadratmetrar för butiksytor. Nyöppnade Kappahl etablerade sig på 780 av dessa.

➤ Ombyggnad av Lindexbutiken gav utrymme för ytterligare två butiker. Dojjans skor flyttar in i maj, vilken den andra blir är inte klart.

➤ Café Oskar är nytt café som drivs av ägaren till Bageriet i Puoltikasvaara, Carola Enmark.

➤ Norrskensgallerian ägs av Fastighetsmästaren Ab i Kiruna, med Magnus Bäcktorp i spetsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om