Tågresenärer strandade i Gällivare

Ett tåghaveri gjorde att ett 60-tal resenärer inte tog sig från Gällivare.

Nårrtågs tåg havererade och resenärerna fick stanna i Gällivare.

Nårrtågs tåg havererade och resenärerna fick stanna i Gällivare.

Foto: Andreas Wälitalo

GÄLLIVARE2018-08-17 09:09

Fredagens morgontåg mellan Kiruna och Luleå är inställt. Osaken är ett tåghaveri som ställde 60 resenärer på tågstationen i Gällivare på torsdagskvällen.

Tåget skulle ha gått till Kiruna under torsdagskvällen. Men ett problem med för hög temperatur på oljan i loket gjorde att tåget inte gick att köra vidare från Gällivare tågstation. Tågkompaniet försökte ordna ersättningsbussar till de resenärer som skulle vidare, men utan att lyckas.

- Vi hade svårt att hitta bussar eftersom det var så många aktiviteter på gång runt Gällivare. Sen fick vi bekräftat från ett bolag att vi skulle få bussar, men av någon anledning fick vi andra besked efter ett tag, säger Norrtågs vd Mats Gustafsson, som också var i beredskap den aktuella kvällen.

Resenärerna fick sitta ett par timmar på tåget när bolaget letade bussar. När beskedet kom, så tänkte Norrtåg försöka köra tåget ändå, men i betydligt lägre fart. Men då hade det påbörjats banarbeten längs vägen. Till slut blev hotell i Gällivare lösningen för resenärerna.

– Det var den bästa lösningen i en besvärlig situation. Vi hade några kunder som hade tider och passa, som begravningar, som vi skickade i taxi, säger Mats Gustafsson.

Vad får resenärerna för ersättning?

- De får natuligtvis reklamera sin resa och pengarna tillbaka

Kan ni köra idag?

- Vi kommer köra det här fordonet till verkstaden och ersätter med bussar under dagen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om