Politiskt beslut om skolmatsal saknas

Turerna kring Jeanette Johanssons kafé på Lövberga fortsätter. Fastighetschefen Tommy Sjölund hävdar att han följt ett politiskt beslut.Men något sådant är inte taget av politikerna.

GÄLLIVARE2009-10-17 06:00
Tommy Sjölund, fastighetschef hos Gällivare kommun, känner sig oskyldigt utpekad när han i torsdagens NSD läste om att han blivit överkörd av den politiska ledningen i kommunen.
- Jag rättade mig bara efter de politiska beslut som är tagna, säger han. Därför förordade jag lokalen på äldreboendet Lövberga i Malmberget som framtida matsal för Välkommaskolans elever.
Det hade inneburit att kaféinnehavaren på Lövberga, Jeanette Johansson, sagts upp från sin nuvarande lokal och troligtvis tvingats avveckla sin rörelse.
Inget beslut
Men något politiskt beslut om att inrätta en matsal för elever på Lövberga i Malmberget finns inte.
- Däremot har vi i ledningsgruppen gett i uppdrag till de berörda att undersöka var man kan finna lämpliga lokaler för en elevmatsal, säger det socialdemokratiska kommunalrådet Tommy Nyström.
Han hävdar också att Lövberga egentligen aldrig har varit aktuellt som elevmatsal. Framför allt just för det populära kaféets skull och de aktiviteter som hålls där.
Hos lokalstyrgruppen har det dock funnits ett förslag om att förorda Lövberga som matsal, men det har ändrats.
Missuppfattning
- Vi känner till den verksamheten sedan tidigare och vet att den är väldigt populär bland olika åldersgrupper i samhället. Därför har vi i stället förordat andra alternativ.
Tommy Nyström menar att det måste ha uppstått någon missuppfattning, mellan kommunledningen och fastighetschefen i kommunen i den här frågan.
- Det är det enda jag kan tänka mig i så fall. För den populära verksamheten på Lövberga vill varken vi eller socialförvaltningen ska försvinna.
Dessutom har kommunen tillgång till andra lämpliga lokaliteter, till exempel den tidigare elevmatsalen på Gunillaskolan som numera står tom.
- Enligt vårt förmenande tycker vi att den kommer att fungera som ett utmärkt alternativ, säger Nyström.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om