Polisbefäl åtalas efter konflikter

Städerskan hörde knackningar från en cell. Där inne satt en berusad kvinna – utan övervakning. Nu åtalas en polis för tjänstefel och för urkundsförfalskning.

CELL. Det var i en sådan här cell i polishuset som kvinnan var inlåst.

CELL. Det var i en sådan här cell i polishuset som kvinnan var inlåst.

Foto: Marie Ridderström

GÄLLIVARE2015-09-25 14:43

Det var vid 05-tiden en morgon i juni som polisen omhändertog en kvinna för berusning. Hon placerades i cell i arresten i Gällivare polishus.

Ett antal timmar senare hörde en städerska knackningar från en cell, där hon hittade kvinnan, som ska ha suttit utan övervakning hela morgonen.

– Jag har ringt och ringt. Ingen har kommit, sa kvinnan enligt en polis som var ner och talade med henne.

– Måste på toa! fortsatte hon.

Att inga arrestantvakter fanns i närheten bryter mot polisens föreskrifter.

Nu åtalas ett polisbefäl för tjänstefel och urkundsförfalskning, alternativt osant intygande, alternativt tjänstefel.

Det handlar om att han var ansvarig för arresten, men befälet misstänks också för att ha förfalskat signaturer, som skulle visa att två olika poliser sett till kvinnan vid tio tillfällen mellan 07.15 och 09.30.

Själv nekar befälet till brott. Han anser att en högre chef som var i tjänst var ansvarig för arresten. Befälet uppger att han lämnat över ansvaret för arresten till denne chef. Chefen var en period själv misstänkt för tjänstefel i utredningen, men slapp åtal.

– Vi har inte ett bra relationsförhållande, säger befälet om chefen i förhör och fortsätter:

– Anledningen till att jag sitter här i dag är att NN (red:s anonymisering) vill sätta dit mig.

Befälet anser att chefen är rörig, inte tar ansvar och brukar göra "jättestora svängar ute i periferin". Befälet förnekar att han skulle ha förfalskat några signaturer. Han har frågat de aktuella poliserna om det var ok att skriva dit deras signaturer och fått okej till detta.

Befälet anför även att hans hustru hört honom fråga en kollega om detta i telefon, något som hustrun också vittnar om.

Chefen, som befälet är i konflikt med, är den som lämnat in polisanmälan. Han säger i förhör att befälet ägnat sig åt "ren och skär lögn" när han vill skjuta över ansvaret på chefen.

– Jag tycker inte om lögner, när man ska ljuga fast en annan kollega för att klara sig själv, säger chefen.

Den misstänkte polisens advokat lyfter fram att ansvaret för arresten ytterst ligger på vakthavande befäl i Luleå eller på en annan chef än befälet. Därför ska hans klient inte dömas för tjänstefel.

Händelsen är även anmäld till Polisens ansvarsnämnd, som kan besluta om disciplinpåföljder för den misstänkte.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om