Norrsken lockar besökare

Iskall konst mitt i högsommaren. Gällivare museum lockar besökare till sin sommarutställning med norrskensbilder.

Karina Jarrett, museichef, Gällivare. "Reflections of Color har Carol Ann Simmons kallat det här textilverket", säger Karina Jarrett.FOTO: John Filipsson

Karina Jarrett, museichef, Gällivare. "Reflections of Color har Carol Ann Simmons kallat det här textilverket", säger Karina Jarrett.FOTO: John Filipsson

Foto: John Filipsson

GÄLLIVARE2010-08-03 06:00
Midvinterns norrsken det har aldrig upphört att locka konstnärer att försöka avbilda himlafenomenet. Gällivare museum har i sin pågående sommarutställning valt att visa norrsknsbilder.
- Utställningen har faktiskt lockat otroligt många besökare under de pågående sommarmånaderna, säger Karina Jarrett, museichef. Och då inte bara turister och besökare utifrån, även om man skulle tro så, utan även många ortsbor.
Norrskensbilderna fyller totalt två utställningssalar i museet och totalt är det sex olika konstnärer med olika tekniker som har försökt sig på att tolka vinterfenomenet.
Var och en av konstnärerna har valt att använda sig av sin alldeles egna teknik till avbildningen. Allt ifrån olja, akryl, textil, foto och till och med glas.
- Jag tycker det är fascinerande och det är inte utan att man som betraktare fastnar lite speciellt för vissa av de här bilderna. Det gör jag själv och jag har också märkt att det är likadant för många av våra besökare.
Utställningen med norrskensbilder kommer att hänga kvar fram till de sista dagarna i augusti innan de plockas ner. En annorlunda utställning, framförallt på en annorlunda tid under året.
- Många av våra besökare söderifrån är ju aldrig här den tid på året när de kan se norrskenet i verkligheten och därför har vi fått mycket bra respons av många av dem för att vi valt att visa upp det här, säger Karina Jarrett.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om