Justitiekanslern granskar polisläcka

Polisen har anmält sig själv efter läckan av sekretessbelagd information i fallet Carolin Stenvall. Ärendet ligger nu hos Justitiekanslern, JK, för prövning.Gällivarepolisen ska se över säkerhetsrutinerna för arresten, efter den mordmisstänkte Toni Alldéns självmordsförsök för 1,5 veckor sedan.

GÄLLIVARE2008-10-30 06:00
Att sekretessbelagda uppgifter i fallet Carolin Stenvall läckt ut till medierna har fått Norrbottenspolisen att anmäla sig själv. Ärendet har gått via riksenheten för polismål i Umeå till Justitiekanslern, JK, för utredning.
- Ärendet har susat förbi mig men eftersom det rör tryckta uppgifter i en tidning är det JK som får titta på det, säger vice chefsåklagare Pär G Lindell.
Någon brottsrubricering har ännu inte fastslagits men misstankarna består i att någon person inom Polismyndigheten i Norrbottens län har lämnat ut sekretessbelagda uppgifter, som berör pågående förundersökning i mordet på Carolin Stenvall, till tidningen Expressen.
Främst rör det det ordagrant återgivna förhöret med den mordmisstänkte Toni Alldén, som publicerades i tidningen den 21 oktober 2008.
Självmordsutredningen nedlagd
Vice chefsåklagare Pär G Lindell höll i internutredningen av omständigheterna kring den mordmisstänktes självmordsförsök i arresten i Gällivares polishus, för drygt 1,5 veckor sedan.
- Förundersökning inleddes inte, eftersom jag inte kunde styrka att någon begått något brottsligt, säger Pär G Lindell, som ändock har gett de ansvariga en anmodan om att internt diskutera igenom säkerhetsrutinerna kring intagna i arresten.
Hur gick utredningen som ledde fram till det beslutet till? Hölls några förhör med inblandade medarbetare?
- Nej, det gjorde det inte. Jag har gått igenom det skriftliga material som finns. Allt som händer och utförs i arresten dokumenteras skriftligt.
Lindell medger att flera självmordsförsök tidigare har utförts av personer i polisens förvar i Norrbotten.
- Förra året hade vi ju en i Luleå som lyckades ta livet av sig.
Även den händelsen internutreddes av riksenheten för polismål i Umeå, utan att det följdes av något rättsligt efterspel.
Är det inte allvarligt med självmord och självmordsförsök i polisens förvar?
- Det är allvarligt, visst , men en helt annan sak är om det ligger något brottsligt bakom.
"Någon har felat"
Karl-Erik Strömbäck är pensionerad i dag men har tidigare jobbat flera tiotal år på riksanstalt.
- Helt klart är att någon felat och att säkerheten i arresten brustit. Det är skamligt av en chefsåklagare att vara så slapp och bara släppa ärendet på det här viset, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om