Isarenan överklagad

Bygglovet för is- och evenemangsarenan är överklagat och ligger nu för prövning hos länsstyrelsen. Trots det väljer kommunen att påbörja byggnationen. "Det förväntas inte vinna något gehör", säger Lars Alriksson (m).

Bygglovet för is- och evenemangsarenan har överklagats av boende i området.

Bygglovet för is- och evenemangsarenan har överklagats av boende i området.

Foto: Lisa Eriksson

Gällivare2018-08-21 05:00

Bygglovet för is- och evenemangsarenan vid Sjöparksområdet är formellt taget men överklagat. En privatperson som bor i närheten av den planerade arenan lämnade in överklagan till kommunen i september förra året. Sakägaren skriver bland annat att viktiga klarlägganden angående miljöpåverkan och vattenverksamhet saknas i bygglovet.

Ärendet ligger nu hos Länsstyrelsen för avgörande. Trots det har kommunen valt att påbörja byggnationen.

– Vi bygger trots att de har överklagat bygglovet. Det är för att byggnaden följer detaljplanen för området. Detaljplanen är godkänd och vi gör inga avvikelser ifrån den, säger Lars Alriksson (m), ordförande i kommunstyrelsen.

Man har rätt att formellt verkställa ett bygglov trots att det är överklagat, men då gör man det som byggherre på egen risk. Det kan bli fråga om en eventuell omprövning eller rättelse beroende på vilket beslut som Länsstyrelsen kommer med. Men på kommunen är bedömningen att det inte finns några risker i att påbörja byggnationen innan beslut har tagits.

– Hade vi gjort någonting som bröt mot detaljplanen för området då hade det varit det. Men i det här fallet så bedömer vi det inte så. Det förväntas inte att överklagan kommer leda någonstans. Det är som sagt förenligt med detaljplanen och därmed kör vi på, säger Lars Alriksson (m).

Ett beslut från Länsstyrelsen väntas komma om ungefär tre till fyra veckor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om