IOGT-NTO begärs i konkurs
IOGT-NTO i Gällivare begärs i konkurs på grund av 269 280 kronor i skatteskulder. Vid tingsrättsförhandlingarna i går beviljades föreningen fyra veckors tidsfrist till att lösa skuldfrågan.- Vi måste lösa det här, föreningen får inte försvinna från orten, sa kassör Stig Lantto.
Foto:
Orsaken som framlades var obetalda skatteskulder på närmare 270 000 kronor och att Skatteverket ansåg att föreningens oförmåga att betala sina skulder inte är tillfällig.
Vill lösa skulden
IOGT-NTO i Gällivare, som företräddes av föreningens kassör Stig Lantto, motsatte sig detta.
- Nej, det går vi inte med på. Vårt mål är att lösa skulden och det vi skulle önska är fyra veckors uppskov från dagens datum, sa han.
Kassören hänvisade till att föreningen så sent som i slutet av juni betalat in 200 000 kronor, samt till inkommande fakturor från företag. Bland annat en på en ställd på 150 000 kronor som väntas komma in nästa vecka.
- De pengarna avser vi att omedelbart överföra till Skatteverket. Vi för även dialog med kommunen för en lösning av resten och vi ska försöka framlägga betalningarna av leverantörsskulder vi har. Vi tänker inte låta det gå så långt att föreningen försvinner från orten. Den grundades här 1897 och måste få vara kvar.
Skatteverket ansåg dessa skäl som tillräckliga för att tillstyrka ett uppskov och nytt förhandlingsdatum sattes till den 4 september.
För många anställda
Förklaringen till skulderna ser kassören Stig Lantto bland annat i personalkostnader.
- Vi har gått med för många anställda under för lång tid. Två sades upp förra året och nu har vi bara en kvar. Måste vi säga upp även honom försvinner hela verksamheten.
Gällivares kommunalråd, Tommy Nyström, s, befinner sig på semester men sa så här till NSD via telefon:
- Det är ju tråkigt men man kan ju inte heller som förening leva över sina tillgångar. Man måste försöka anpassa sig så gott det går. Alla föreningar är viktiga för kommunen och våra ungdomar. Speciellt viktigt i dessa tider är föreningar som som agerar mot droger och sprit. Vi behöver mer muskler för att bekämpa detta.
Har redan gett stöd
Någon dialog med IOGT har Nyström inte deltagit i men han välkomnar ett möte med föreningen.
- Jag är tillbaka på jobbet den 11 augusti och kan möta upp dem då. Jag lovar inget men ska naturligtvis titta på hur deras situation ser ut.
Han framhåller att kommunen nyligen avsatte 1,2 miljoner kronor extra i aktivitetsstöd till föreningslivet.
- Det gäller ju alla föreningar även IOGT-NTO.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!