Fortsatt väntan på besked om dödsorsak
Den rättsmedicinska undersökningen av Carolin Stenvalls kropp är klar. - Jag har ännu inte fått veta om dödsorsaken fastställts, säger kammaråklagare Ulrika Schönbeck.
Förhören med Toni Alldén fortsätter. Han håller fast vid att Carolin Stenvall dog vid Stenbron och att orsaken var en olyckshändelse. foto: kurt engström
Foto: Kurt Engström
- Jag har ännu inte fått föredragning av rättsläkarna, så jag vet inte om de kunnat fastställa dödsorsaken, säger Ulrika Schönbeck.
Förhör med den mordmisstänkte Toni Alldén hölls under 5,5 timmar i tisdags och 2,5 timmar på onsdagen.
- Min klient håller fast vid sin ursprungshistoria om händelseförloppet och den tror ju inte polisen på. Det finns i nuläget inget annat scenario än det min klient lagt fram. Polisen har ju ingen fullständig teori om hur det har gått till, säger hans försvarare advokat Leif Gustafsson.
Vad har din klient för inställning till polisens arbetshypotes om att han skjutit Carolin till döds?
- Det anser jag ligger under förundersökningssekretess, så det kommenterar jag inte.
Enligt de uppgifter Leif Gustafsson fått ska förhören med hans klient fortsätta först nästa vecka.
Pressas din klient hårdare i förhören nu än tidigare?
- Nej, det finns egentligen inte så mycket de kan pressa honom mot. Han håller ju fast vid vållande till annans död och förnekar mord. Det kommer säkerligen att komma fram graverande omständigheter men dem får vi ta när de blir offentliga.
Hur känner han inför det stundande utlåtandet från rättsmedicin?
- Han tror inte att det ska innehålla några okändheter.
Två gånger har den mordmisstänkte fått ha kontakt med sina anhöriga - i lördags och i tisdags.
- Jag var inte närvarande men det har framgått att det var väldigt känslosamt för båda parter, säger Leif Gustafsson.
- Min klient mår lite bättre nu än tidigare. I veckan har han träffat både sjuksköterska och läkare och i morse samtalade han med prästen.
Ett rykte om att ytterligare en person gripits misstänkt för inblandning i fallet Carolin, cirkulerade på tisdagskvällen. Om det säger Ulrika Schönbeck så här:
- Nej, det stämmer inte och det är heller inte något gripande på gång.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!