Einars kovändning om bilavgiften

Nu har Einar Säveros bestämt sig för att betala räkningen på nio kronor från Transportstyrelsen. " Nio kronor är inte så mycket att orda om", säger han.

Einar Säveros fick en räkning på nio kronor för en bil han skrotad. Nu säger han att han ska betala den.

Einar Säveros fick en räkning på nio kronor för en bil han skrotad. Nu säger han att han ska betala den.

Foto: privat

GÄLLIVARE2019-09-02 22:04

Einar Säveros fick en räkning från Transportstyrelsen på nio kronor. Enligt dem har en bil han ägt tills förra året befunnit sig i Sundsvall den 13 juli i år och han ska betala en så kallad infrastrukturavgift, en typ av avgift som tas ut för att finansiera bygget av en ny bro, väg eller tunnel.

Läs mer: "Svammel, jag betalar inte"

Problemet är bara att den bil Einar Säveros skulle ha använt är skrotad förra året.

– Det första jag tänkte var att det här inte kan stämma. Det behöver bara vara en siffra eller bokstav som blivit fel så blir det så här tokigt. Det är det som måste hänt, sa Einar Säveros till Norrbottens Media.

Om han inte betalar avgiften på nio kronor innan 30 september riskerar han en förseningsavgift på 300 kronor. Och nu säger Einar Säveros att han tänker betala avgiften.

– Ja, nio kronor är inte så mycket att orda om, det är bättre att betala den än att behöva betala en förseningsavgift, säger Einar Säveros.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om