Advokatprofilen: "Det är en total misär"

Vissa advokater syns mer än andra i sammanhang som rör grova brott i Malmfälten. Gällivareadvokaten Magnus Müchler är en av dem.

Efter drygt tjugo år som verksam advokat i Gällivare och Malmfälten kan Magnus Müchler konstatera att brottsligheten blivit grövre under senare tid. Inte minst efter flera spektakulära mål.

Efter drygt tjugo år som verksam advokat i Gällivare och Malmfälten kan Magnus Müchler konstatera att brottsligheten blivit grövre under senare tid. Inte minst efter flera spektakulära mål.

Foto: Maria Dahlgren

Gällivare2020-07-10 05:00

Erik skulle gå på en helt vanlig fest men kvällen blev ett blodigt drama som förändrade hans liv för alltid. 33-årige Mattias ingrep i en uppgörelse i den undra världen som slutade i hotbrev och skadegörelse. Två berättelser ur en mörk verklighet. I Norr medias stora artikelserie kartlägger vi den grova brottsligheten i Malmfälten, möter brottsoffer, pratar med rättsväsendet och ställer kommunerna till svars.

Efter mer än tjugo år som advokat i Malmfälten kan Müchler konstatera att det numer är en grövre kaliber på de brott som begås. 
– Den sista tiden har det ju varit en del uppmärksammade och spektakulära brott. Det var ju den grova misshandeln med grov våldtäkt i Gällivare. Det sticker ut. Mordet i Malmberget som inträffade 2015 och så har vi mordet i Kiruna med den nedgrävda kroppen. 
Norr media har publicerat statistik som visar att den grova brottsligheten ökat under de senaste fem åren och visar också att strafftiderna som utdöms är längre än tidigare. 
– Ta den här synnerligen grova misshandeln och våldtäkten, kofotsmålet. Det är inte det första brottet då man är i kontakt med polisen. Det är lätt att tro att de har gjort sig skyldiga till något tidigare, och grövre brott också.

Droger är inblandade i nästan alla fall av grov brottslighet enligt Magnus Müchler.
– Tyvärr märks det rätt ofta att folk använder droger. Ingen säger: "Jag käkade det här klistermärket eller tabletten och så blev jag jätteglad och så spårade det ur…” Det är ju inte så. Det känns mer som social misär och folk som mår väldigt dåligt. Det är total misär.

Ditt namn florerar vid många mål som rör grova brott. Varför det?
– Det är ju inte så att jag vill profilera mig och bara åta mig grova brott. Men jag har varit med ett tag och inte alltid gjort bort mig. Då kan man ju bli vald. 
Magnus Müchler sticker inte under stol med att han gillar brottmål och alltså gärna tar på sig dessa. 
- Hur konstigt eller absurt det än låter så tycker jag att brottmål är roligaste typen av juridik. Det går ju inte heller att bortse ifrån att ett brottmål med en större insats, det vill säga ett längre fängelsestraff, det genererar ju ett större adrenalinpåslag än hastighetsöverträdelser. Den som påstår något annat tror jag inte talar sanning. 

Som advokat och försvarare får han ofta frågan om hur han kan försvara en person som misstänks för att ha begått grova brott, exempelvis en misstänkt mördare. 
– Jag försvarar en person som är misstänkt för en anklagelse. Det är rimligt att den personen ska ha en advokat vid sin sida. Under de drygt tjugo år som jag sysslat med offentligt försvar så är det någon enstaka gång som jag stött på någon som jag inte riktigt "connectar" med. Men det är ju inte relaterat till brottsmisstanken. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!