Vargen är tillbaka

Vargen har nått sitt mål. Under lördagsmorgonen uppdaterades "vargwebben" och där kunde man se att den befann sig bara någon mil från Dockasberg. I Gällivare skogssameby har man därför ansökt om skyddsjakt.

Foto:

Gällivare 2011-05-14 14:56

 -Det är katastrof om den kommer in i kalvande renhjord. Det borde finnas en färdig plan med färdiga beslut, om hur man ska göra när den kommer in i ett område, säger Stig Persson, rovdjursansvarig i Gällivare skogssameby.

Stig Persson ser helst att vargen avlivas istället för att förflyttas ännu en gång.

 -Den verkar ju ha tänkt etablera sig här. Flyttas den lär den väl komma tillbaka en gång till, säger han.

"Katastrof"

Renskötaren Michael Eriksson är mycket orolig. Under lördagsmorgonen fick han ett samtal om att vargen skulle befinna sig inom renskötselområdet.

 -Man känner sig frustrerad och mår dåligt. Klockan 10 imorse såg jag att den var i Vouddas, där vi har sommarviste. Den kommer göra superskada. Det är en katastrof att den fått komma in i samebyn så långt som den gjort.

Vouddas ligger endast några kilometer ifrån Dockasberg, där vargen befann sig sist innan den flyttades. I området finns det omkring 2 000 renar och just nu pågår kalvningen för fullt.

Känner sig maktlös

 - Varje timme kommer det nya kalvar. Jag är rädd för att renarna kommer att "kasta kalv", föda ut dem och sedan fly, för att rädda sina egna liv. Det är fruktansvärt och vi känner oss maktlösa, säger Michael Eriksson.

Under morgonen ska Michael Erikssons far ha befunnit sig i Vouddas och bevittnat hur renarna i panik kommit springande i full fart efter vägen.

 -Någonting hade skrämt renarna ordentligt. Då faller misstanken direkt på vargen, säger Michael Eriksson.

När vargen befann sig i renskötselområdet förra gången stod alternativen mellan att antingen avliva den eller förflytta den. Samebyn ansökte om skyddsjakt men alternativet blev det senare. Men när vargen nu har återvänt kräver Michael Eriksson att myndigheterna agerar, helst idag.

 -När det beslutet misslyckades, då återstår ju det andra alternativet. Vi vill att vargen ska vara borta ikväll. Fast egentligen spelar det inte mig någon roll om den förflyttas igen. Det får kosta miljoner, bara den inte är i renområdet.
Inget beslut ännu

På Naturvårdsverket har man inte tagit något beslut om det blir skyddsjakt eller ej.

 -Det är oklart än så länge. Länsstyrelsen är där just nu och gör en bedömning om situationen är akut, säger Per Risberg, biträdande enhetschef, viltförvaltningsenheten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om