Anton krokade storgäddan - och fiskekompisen..!

Storgäddorna orsakar oftast dramatik i Fiske-DM. När Anton Juto i Kalix fick en tiokilosgädda i Kalixälven fastnade dragkroken i handen på kompisen Björn Mörk..!

Fångade storgäddan. Det gjorde 17-årige Anton Juto, Kalix efter viss dramatik vid landningen av fisken när kroken fastnade i handen på fiskekompisen Björn Mörk.

Fångade storgäddan. Det gjorde 17-årige Anton Juto, Kalix efter viss dramatik vid landningen av fisken när kroken fastnade i handen på fiskekompisen Björn Mörk.

Foto:

Fiske/Kalix2016-08-09 13:11

_ Det gjorde säkert ont…, men han tog gäddan bakom gälarna, och drog upp den på land. Kroken fick vi också loss.., säger Anton Juto leende.

Inget större blodvite..?

_ Nää, kroken lossnade, tack och lov ganska enkelt.., säger den 17-årige Kalixkillen Anton Juto, som är en riktig fiskeentusiast.

Hur ofta är du ute och fiskar..?

_ Nästan varje dag… Fiske är jättekul och min största hobby, konstaterar Anton.

Alltid på Kalixälven..?

_ Nää, jag och mina kompisar provar olika ställen, säger Anton som senast i helgen var ute och provade i lyckan i en sjö nära Kalix , där det också finns stora gäddor och abborrar.

Anton Juto utmanar de flesta fisksorter, men oftast handlar det om gädda och abborre, och framförallt stora gäddor.

För en tid sedan fick han en storgädda på 9,5 kilo i Kalixälven nedanför forsen vid ”älvkroken” före Kalix.

Det var hans personliga rekordfisk då…, men förra veckan rök även det rekordet när Anton fick upp en storgädda på 10540 gram och 111 cm i samma vatten, Kalixälven, strax för sex på kvällen.

_ Men då fiskade vi ovanför forsen vid älvkroken.., där strömmen är ganska kraftig.., berättar Anton.

Storhugget kom när Kalixgrabben var på väg hem med båten, efter att ha kastat från land på holmen en bit högre upp i älven.

_ Jag hade på ett abborrefärgat skeddrag som vi drog efter båten. Plötsligt fick jag syn på ett stort plask en bit ut, och vi körde mot det. Ett par minuter senare small det till… Jag trodde först att jag fastnat i botten,,. men sen hörde jag ljudet från slirbromsen, och linan bara matades ut…, berättar han.

_ Jag kände att det var en stor fisk på, och då körde vi in till land för att jag skulle ha en chans att få upp fisken... Tror nog att jag fick lite panik när jag kände hur tung den var.. Jag ville absolut inte tappa den… Efter lite lirkande kom gäddan in mot land, där min kompis Björn stod beredd att nypa fast den vi strandkanten. Det lyckades han också med, men tyvärr hakade kroken samtidigt fast i handen .., och det var inte så bra.., berättar Anton som tycker lite synd om sin fiskekompis.

Fiske är alltså Anton Jutos stora passion, men när han inte fiskar eller som nu när han har sommarlov , ska han i höst börja sitt andra år på linjen för bygg och anläggning vid gymnasiet i Kalix.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om