Utgav sig vara från Luleå Bastards

Två män från Norrbotten, en 44-årig man från Luleå och en 27-årig man från Överkalix greps på torsdagen, misstänkt för inblandning i en utpressning i Falun 25 november. 44-åringen är en känd kriminell. Han är bland annat tidigare dömd för dråp.

Falun2015-03-05 18:37

Utpressningen i Falun handlar, enligt stämningsansökan, om ouppklarade affärer. Den 25 november förra året fick måls­ägaren besök av de två männen från Norrbotten.

44-åringen och hans 27-årige kumpan har olovligen trängt in i målsägarens bostad och under hot tvingades målsägaren att ge männen 10 000 kronor. Inne i lägenheten har männen pekade på sin klädsel och gjorde sken av att tillhöra en kriminell organisation vid namn Luleå Bastards.

Under torsdagens rättegång i Falun tingsrätt framkom att det som ligger som grund till händelsen är ett tidigare köp av en skoter. Männen från Norrbotten ansåg att målsägaren inte gjort rätt för sig och tvingade hon att besöka två bankomater och där ta ut pengarna som männen krävde. Åklagaren menar i andra hans att 27-åringen har förmått 44-åringen att begå utpressningen.

Den medåtalade 27-åringen har förutom utpressning även åtalats för försök till utpressning mot samme målsägare. Då ska 27-åringen ha försökt pressa mannen på 6 500 kronor utan att lyckas.

Den 44-årige mannen har en lång kriminell bakgrund.

Mannen är dömd vid 15 tillfällen, bland annat dömdes han för dråp till åtta års fängelse då han sköt en 29-åring till döds vid ett bråk i Överkalix i juli 2007.

Den 27-årige mannen har suttit häktad sedan mitten av december. 44-åringen har suttit häktad men släpptes dagen före nyårsafton.

0920-26 30 31

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om