Hon tycker inte att avtalet ska ses som ett fackligt misslyckande.
– Nej. Vi har fått en stor grupp undersköterskor men vi ville ju ha med alla. Förhandlingen slutade i oenighet och vi har lagt till en anmärkning att vi tycker att alla ska omfattas av undersköterskesatsningen som har undersköterskeexamen, säger Blomqvist.
Enligt Kommunal så kommer man även att följa hur lönesatsningen kommer att slå.
Luleå kommun har satsat mer pengar på de som inte ingick i undersköterskesatsningen?
– I Luleå handlar det om att arbetsgivaren gjort en egen satsning och en analys och därför har man gjort en undersköterskesatsning. Det har ingenting relaterat med avtalet att göra. Luleå har analyserat hur undersköterskorna ligger i lön, hävdar Blomqvist.
NSD har pratat med Luleå kommun. De drygt 200 000 kronor som tillsköts i den lokala lönepotten skedde mitt under pågående förhandling med Kommunal. Däremot råder det delade meningar om vem som gett vika i lönestriden.
Hur har Kommunal i Boden försökt påverka?
– Vi har pratat med kommunchefen och personalchefen där vi fört en diskussion. Om vi rent ut ska vara krass så pratar vi om penningpåsen utifrån ekonomin. Det här kostar arbetsgivaren pengar,men samtidigt om man ska vara en attraktiv arbetsgivare och göra yrket mer attraktivt så kanske man också måste höja lönepåslaget. Konsekvensen kan enligt Kommunal bli att personal söker sig till nya arbeten.