Veolia Transport förlorade upphandling

BODEN. Veolia Transport förlorade upphandlingen om lokaltrafiken i Boden. Det betyder att 35-40 procent av verksamheten försvinner och motsvarande cirka 15 tjänster ska bort.

Foto:

Boden2008-06-17 06:00
Centrala Buss i Norrbotten AB vann upphandlingen. Tre företag hade lämnat anbud. Det skilde cirka 4,5 miljon kronor mellan anbuden från Veolia och Centrala Buss. Upphandlingen gäller linjetrafik inom Bodens kommuns tätort under perioden sommaren 2009 till sommaren 2017 med möjlighet till två års förlängning, alltså totalt tio år.
Mats Granberg, som är platschef i Boden, berättar att embryot till lokaltrafiken startade 1926.
- Vårt företag, som bytt ägare under årens lopp, har i princip alltid haft hand om lokaltrafiken. Först var det i privat ägo. Företaget växte och blev större och såldes till Linjebuss och nu heter vi Veolia med huvudbolag i Frankrike, säger Mats Granberg.
Han tycker det är väldigt tråkigt att de förlorade upphandlingen och säger att de verkligen har lagt ett anbud för att få behålla linjetrafiken, men att det inte räckte till.
- Det fanns en annan som var billigare.
Centrala Buss i Norrbotten AB bildades 1986, då som en ekonomisk förening. 1996 övergick verksamheten i aktiebolagsform. Det ägs av 23 mindre och medelstora bussföretag, som finns i Västerbotten och Norrbotten. Huvudkontoret ligger i Piteå.
Verksamheten nästan halveras
För Veolia betyder det här att företagets verksamhet nästan halveras.
- Vi förlorar 35-40 procent av verksamheten. Vi har kvar trafiken mellan Boden och Luleå plus en del övrig trafik. Så det är ingen katastrof för företaget, men för personalen är det känslosamt, säger Mats Granberg.
De har inte analyserat konsekvenserna till 100 procent, men på årsbasis kan det handla om motsvarande omkring 15 tjänster som försvinner. Han säger dock att det inte behöver betyda uppsägningar, utan att det kan bli en viss naturlig avgång.
- Men naturligtvis leder det till personalförändringar.
De har tolv bussar i linjetrafik, som går alla morgon och kväll måndag till fredag. De bussar som de inte kan använda till annat kommer att säljas.
- Det här är upphandlingens avigsida. Anbudsupphandling betyder både hot och möjligheter. Det är bara att gilla läget, men det är framför allt tråkigt för personalen. Vi har fortfarande en stor bas att stå på, som utgör den stabila delen av verksamheten. Lokaltrafiken går ju på lågtrafik stor del av året, säger Mats Granberg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om