Triss i trillingar gick ut nian

Triss i trillingar. Alla nio gick på torsdagen ut grundskolan i Boden. Nu ser de fram emot sommarlovet och till hösten kommer de pröva sina vingar på olika gymnasieutbildningar. - Jag börjar på Björknäs och får sedan se vart det bär, säger Fredrika Riström.

Foto:

BODEN2008-06-07 06:00
Hon och hennes systrar Magdalena och Paulina Riström har gått högstadiet på Sandenskolan. I går gick de ut, men säger att det känns som en helt vanlig skolavslutning.
Fredrika och Magdalena har gått i samma klass och kommer fortsätta med det på IV-programmet. Paulina har gått i en parallellklass och ska gå vidare på handelsprogrammet i Boden till hösten.
Fredrika vill slippa Boden och skulle vilja hitta ett lämplig gymnasieutbildning någonstans söderut, kanske i Stockholmstrakten.
- Jag vill pröva mina vingar och flyga lite grann.
Både för och nackdelar
Att vara trilling och gå på samma skola kan ha både sina fördelar och nackdelar tycker de.
- Det finns alltid någon som kan ta hem läxorna, säger Paulina. Oftast är det jag.
- Nu har jag också gjort det, säger Fredrika.
Sedan har man ju alltid någon att fråga om läxan. Och alltid någon att gå till skolan med, tillägger Fredrika.
- Och någon som väcker en på mornarna, säger Magdalena, som tillstår att hon är en sjusovare när det är skoldag, men inte annars.
Emil, Erik och Ida Karlsson-Jilläng har gått på Korpenskolan. Emil tycker det bara har varit negativt.
- Det finns ju två till!
Fredrika och Paulina Riström håller med om att det ibland hade varit skönt och vara ensambarn.
Erik vill gå teknikprogrammet, helst i Luleå. Ida har sökt musikgymnasiet i Boden och Emil ska gå elprogrammet i Luleå. Alla tre tycker det är skönt att sluta nian.
- Äntligen! Det har varit roligt, men det är roligare att inte gå, säger Emil Karlsson-Jilläng.
Sista sommarlovet
På Korpen har även trillingarna Andreas, Petra och Henrik Wärja gått. Andreas ska gå flygteknik till hösten i Luleå, Petra samhälls och Henrik naturvetenskapliga programmet i Boden. Inte heller Andreas kommer på några fördelar med att vara trilling och gå i samma skola.
Nu stundar sommarlovet. Emil Karlsson-Jilläng säger att han ska sova och Erik tänker bada.
- Jag ska sjunga, säger Ida
Systrarna Riström ska sommarjobba. Fredrika ska jobba som fastighetsskötare i Heden, Magdalena ska arbeta på ridskolan och Paulina ska vara på travet. Men de tänker också njuta av det sista sommarlovet efter grundskolan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om