Treehotel i Harads får ny ägare

Från 1 september får Treehotel i Harads ny ägare. Umeåföretagaren Jonas Olsson tar över verksamheten.

Mikael Edström Partnerinvest Norr, Kent Lindvall Treehotel, Britta Jonsson-Lindvall Treehotel, Hannah Wennebro Meditron Holding, Jonas Olsson Meditron Holding och Balticgruppens ägare.

Mikael Edström Partnerinvest Norr, Kent Lindvall Treehotel, Britta Jonsson-Lindvall Treehotel, Hannah Wennebro Meditron Holding, Jonas Olsson Meditron Holding och Balticgruppens ägare.

Foto: Johan Jansson, Lennartsdotter Film & Foto

Boden2022-07-03 17:22

Befintlig personal kommer att jobba kvar efter att Meditron holding tar över.

– Jag har ett stort intresse för både hotell och vacker arkitektur och Treehotel är helt unikt i sitt slag. Det arkitektoniska inslagen i kombination av den varsamma hänsynen till naturen gör upplevelsen oslagbar. Det småskaliga blir det stora här, skriver han i ett pressmeddelande.

Hotellet grundades 2004 av nuvarande ägarna Britta och Kent Lindvall.

– Vi är oerhört glada och känner oss trygga med att köparen Jonas Olsson tar över Treehotel. Vi ser att han har de rätta förutsättningarna och värderingarna och vi tror att han kommer att fortsätta utveckla verksamheten mot det koncept Treehotel bygger på. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!