I socialnämndens verksamhetsberättelse för 2023 framgår att nettokostnaderna uppgick till 930,1 miljoner kronor. Det innebär ett underskott med 58,7 miljoner. I ett historiskt perspektiv är det siffror som sticker ut.
– Socialförvaltningen har under ett antal år haft problem med att klara budgeten men vi har aldrig legat på de här nivåerna, säger Mats Björk, handläggare socialförvaltningen.
Senast budgeten var i balans var 2017.
– Sedan startades en process där vi fick ta hand om ett privat äldreboende och då började en brottningsmatch med pengarna. Och den har pågått sedan dess, säger Mats Björk.
Försämringen mot prognosen från oktober 2023 blev -27,4 miljoner kronor. En av anledningarna till de röda siffrorna är utgifter för hemtjänst där volymen ökade, särskilt under andra halvåret. Den ökade volymen hemtjänst i kombination med hög sjukfrånvaro har inneburit att hemtjänsten haft svårt att klara bemanningen. Det har medfört ökade kostnader för övertid, sjuklönekostnader och sommarersättning.
– Men den största enskilda orsaken till förändringen i prognosen är att det statsbidrag som vi fick och hade för avsikt att nyttja under 2023 periodiserades över till 2024 enligt nya riktlinjer. Det handlar om 13-14 miljoner som innebar en markant ökning, säger Mats Björk.
Socialnämnden beskriver förra sommarens bemanningsbehov som utmanande och svårlöst. Sommaravtalets kostnader uppgick till minus sju miljoner kronor.
– Vi har betalat för att medarbetare ska flytta sina semesterveckor för att få ihop planeringar. Sedan har vi även haft sommarbonusar utav olika dimensioner, både för de som jobbat och de som jobbat extra. Det har varit en dyr sommar, säger Catharina Liljeholm, socialchef.
Hur ser framtiden ut?
– Vi jobbar tillsammans med Norrbottens kommuner där vi försöker samverka tillsammans med den här frågan som är jättetuff. Det blir många fler äldre och färre som kan vårda.
Mats Björk tillägger att problemet inte är specifikt för Boden och Norrbotten.
– De kommande åren så kommer det att blir fler som behöver äldreomsorg och det i kombination med den bemanningskris som hela vård-Sverige befinner sig i kommer leda till jättestora utmaningar. Det är ingen tvekan om det.