I dag är han anställd av sin syster som driver Rönnbäcks gatukök. Tidigare jobbade han åt Bodens kommun med barn och ungdomar som hade olika funktionshinder.När han fyllt 18 år blev han medlem i Vänsterpartiet.
– Jag har aldrig tillhört Ung vänster och gick in i huvudpartiet direkt. Skälet till att jag valde att engagera mig politiskt var just klyftorna mellan fattiga och rika. Jag är uppvuxen med en ensamstående mamma och jag har sett hur svårt det kan vara att få det att gå runt. Det är väldigt viktigt med ett rättvist system för att göra det lättare för bland annat kvinnor att få ett drägligare liv, säger Conny Sundkvist.
Han har själv nyligen lämnat in en motion om jämlikhet till fullmäktige tillsammans med partikamraten Oskar Nordström.
– Motionen handlar om att instifta ett stipendium som ska gå till en person eller förening som har gjort ett bra jobb i jämställdhetens tecken mellan olika könen.
Conny Sundkvist brinner även mycket för kultur- och fritidsfrågor. Han satt bara en kortare period i kultur- fritids och ungdomsnämnden innan flytten till Uppsala
– Jag tycker att de satsningar som gjorts har varit på kultur som kostar pengar. Visst Eivind Johnsondagarna var bra men folkkulturen på ideell basis får inte samma uppmärksamhet och stöttning. Kulturnatta är dock ett bra arrangemang. Jag tycker det vore bra att jobba mer brett så att man inte bara gynnar stora arrangemang utan även mindre.
Conny Sundkvist har efter återkomsten till Boden nyligen valts till ny ordförande för Vänsterpartiet i Boden. Han efterträder Bosse Englund.
Vänsterpartiet har hela tiden jobbat för att kunna välja in fler yngre medlemmar på tyngre uppdrag.
– De politiker som varit med länge fungerar som mentorer för att slussa in de yngre på ett bra sätt i partiarbetet. Målet har ju varit att föryngra. Givetvis hoppas jag bli invald igen i någon annan nämnd framöver men det bestämmer medlemmarna. Vi har en jättebra medlemsdemokrati i partiet som är viktig att följa.
Snart är det också dags för Första majtåg och i partilokalen i Boden har plakat redan börjar tillverkas. Vissa slagord eller politiska argument känns igen. Som sextimmarsdagen.
– Ja, men den har ju alltid varit en vänsterfråga liksom privatiseringsfrågan. Nu är den extra aktuell i och med privatiseringen av det äldreboende som ska byggas.
– Jag tror att många känner att det är ett svek mot dem som jobbar inom omsorgen i Bodens kommun. Speciellt att beslutet drevs igenom fort innan socialdemokraterna haft sin kongress, där målet var att man ska verka mot vinster i välfärden. Beslutet ger fel signaler, säger Conny Sundkvist.
Om du blickar in i framtiden. Vad saknar du i Boden?
– Jag saknar en satsning på ungdomars fritid. Jag tror att vi behöver det för att få en positiv tillväxtskurva hos befolkningen i Boden.