Just nu pågår för fullt inredningen av olika rum till ett tjejgym i NSDs gamla kontor efter Drottninggatan. Wictoria har senaste tiden arbetat med massage i sin egen firma.
Idén att bara locka kvinnor är hämtad från USA där det blivit en braksucce. Tjejgymmet kommer att erbjuda medlemskort.
- Det handlar om mindre gym med 16 träningsmaskiner där kvinnor ska kunna komma och träna i 30 minuterspass utan speglar, krav eller män. Vi ska ha en ljuspelare i mitten som visar med färger hur lång tid varje moment ska tränas på stationerna.
- Tanken är att uppnå en ökad förbränning på kort tid, säger Wictoria Lundholm.
Träningsanläggningen öppnar i maj. Läs mer om träningsanläggningen i fredagens NSD
NSD:s kontor blir tjejgym
Ki Studio, en träningsanläggning enbart för kvinnor öppnar i början av maj i Boden.- Målet är att skapa en hemtrevlig, inspirerande plats för 30 minuters expressträning, säger ägaren Wichtoria Lundholm.
Wichtoria Lundholm heter den nya ägaren till Bodens första tjejgym Ki Studio. I maj invigs träningsanläggningen." Just nu väntar jag på tränigsmaskinerna som kommer snart. Vi har också en del renoveringsarbete kvar", säger hon.
Foto: Lena Leffler
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!